Porady

Chcę maszynę… tylko jaką?

Szukasz maszyny do szycia?

Nie wiesz na co się zdecydować? Wybór maszyny do szycia nie jest sprawą banalną. Jest wiele cech, którymi różnią się poszczególne urządzenia, a które wpływają na łatwość obsługi lub możliwość wykonania konkretnych ściegów, lub innych prac szwalniczych. Najczęściej wybór profesjonalnej maszyny o najbardziej rozbudowanej funkcjonalności jest sporym wydatkiem, dlatego warto poznać konkretne możliwości, aby dokonać wyboru, który będzie korzystnym kompromisem między jakością a ceną.

Komputer czy pokrętło?

Podział maszyn na klasyczne, czyli mechaniczne, oraz komputerowe jest stosunkowo nowy z oczywistych przyczyn, jednak nie chodzi tutaj tylko o sposób sterowania (w mechanicznych maszynach najczęściej ścieg wybiera się za pomocą mechanicznego suwaka, a w komputerowych wpisuje się numer z klawiatury). Ważnym czynnikiem wpływającym na łatwość obsługi maszyny do szycia jest typ chwytacza. Najłatwiejszy jest nowoczesny chwytacz rotacyjny, montowany w zdecydowanej większości maszyn komputerowych i niektórych mechanicznych. Obsługa maszyn komputerowych jest prostsza choćby ze względu na możliwość wygodnego uruchomienia przyciskiem lub precyzyjnej regulacji parametrów ściegu, ale za tę wygodę trzeba nieco więcej zapłacić.

Ilość ściegów i dodatkowe funkcje

Nietrudno się domyślić, że większą ilość ściegów obsługują maszyny komputerowe, natomiast maszyny mechaniczne przydatne są przede wszystkim na co dzień i tylko te najlepsze oferują możliwość użycia ściegów ozdobnych. Te ostatnie, raczej niezbyt użyteczne w codziennych pracach, mają spore znaczenie dla hobbystów, natomiast oczywiście ich dodanie do repertuaru maszyny to dodatkowy wydatek na sprzęt. Z tego samego powodu nie każdemu przyda się funkcja wbudowanych czcionek – dzięki nim można szybko użyć zaprogramowanego wzorca do napisania (prawie) dowolnego słowa lub frazy. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach i tym magicznym słowie „prawie” – o ile funkcja czcionek jest domeną tylko dobrych maszyn komputerowych, to w niektórych szerokość ściegu jest zbyt mała dla pełnej swobody twórczej (5 milimetrów), a innym brakuje dodatkowych wzorów czcionek.
Maszyny komputerowe z wyższej półki dają możliwość nie tylko ręcznego przełączania się między ściegami zdobnymi, ale także uruchomienia programu składającego się z kombinacji różnych ściegów, a nawet całych tekstów. Zdecydowanie usprawnia to pracę typu home decor albo szycie ozdobne dla dzieci, ale w maszynach przeznaczonych tylko do codziennego użytku taka funkcja jest raczej zbędna, natomiast jej wpływ na cenę urządzenia jest nie do przeoczenia.

Ryglowanie

Ryglowanie, czyli zakończenie ściegu, w maszynach mechanicznych odbywa się na zasadzie cofnięcia materiału, przeszycia wstecz. Maszyny komputerowe mogą ryglować ścieg automatycznie, a wystarcza do tego tylko naciśnięcie przycisku lub włączenie odpowiedniego programu (maszyny przemysłowe). Po zakończeniu ściegu trzeba jeszcze odciąć nić. W przypadku maszyn mechanicznych umożliwia to wbudowany w maszynę nożyk, natomiast tak czy inaczej, trzeba czynność tę wykonać ręcznie. Maszyny komputerowe są pod tym względem bardziej zaawansowane, ponieważ często wyposażone są w automat obcinający, uruchamiany, w zależności od modelu, przyciskiem lub pedałem.
Problemem wielu maszyn komputerowych niższej jakości jest brak możliwości efektownego zakończenia ściegu ozdobnego. Jeśli już decydujesz się na maszynę, która będzie służyła również do ozdobnego szycia, to szukaj takiej, w przypadku której uda się uzyskać efekt całościowy – niskiej jakości maszyny tworzą ścieg ozdobny zakończony „w połowie”. Dobra maszyna kończy ścieg ozdobny pełnym raportem (szyje wzór do końca),  który jest dla ściegu tym, czym wisienka dla tortu.

Pozycjonowanie igły

Pozycjonowanie igły to funkcja, wydawałoby się, dotycząca mało istotnego zabiegu. Chodzi o to, że w chwili zakończenia odcinka szycia na maszynie mechanicznej, igła jest tam, gdzie akurat się zatrzyma. W wielu komputerowych maszynach można samodzielnie ustawić punkt zatrzymania, a nawet jeśli nie, to zapewne jest on ustawiony fabrycznie, co oznacza, że igła po zatrzymaniu maszyny, zawsze będzie wbita w materiał albo zawsze uniesiona. Łatwo odnieść wrażenie, że nie ma to większego znaczenia i w wielu przypadkach faktycznie tak jest – wystarczy jednak spróbować położyć ścieg ozdobny albo tylko często zmieniać kierunek szycia, aby odkryć, że pewność, iż igła zawsze zatrzyma się w tym samym miejscu, zdecydowanie usprawnia pracę, a efekt jest zawsze lepszy.

Szybkość i precyzja szycia

Tańsze maszyny mechaniczne mają najczęściej po 4 lub 5 rzędów ząbków podających materiał. W komputerowych jest ich 7, co przekłada się na większą płynność podawania materiału i precyzje wykonanego ściegu. Oczywiście precyzja będzie zależała również od tempa szycia, a to można precyzyjniej regulować w maszynach komputerowych. Również one dadzą możliwość utworzenia szerszego ściegu, co jest ważne szczególnie przy ściegach ozdobnych. Szerokość 5 milimetrów (maksymalna dla maszyn mechanicznych) daje mniej efektowne ściegi niż 7 czy nawet 9 milimetrów oferowane przez dobre maszyny komputerowe. Przekłada się to też na maksymalną szerokość igieł podwójnych.
Dostosowanie prędkości szycia jest ważne szczególnie w przypadku osób mniej doświadczonych, więc jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, to na pewno docenisz tę funkcję. Drugie przydatne zastosowanie to oczywiście układanie ściegów ozdobnych, które wymagają dokładnego i precyzyjnego prowadzenia igły oraz nieustannej kontroli efektów pracy.

Detale, ale ważne…

W zasadzie automatyczny nawlekacz możesz uznać za funkcję podstawową. Zgoda, można nawlec nić ręcznie, tylko po co? Automatyczne nawlekacze są montowane w zdecydowanej większości maszyn do szycia. Stopień zautomatyzowania tej funkcji również zależy od klasy wybranej maszyny.
Inną przydatną funkcją jest automatyzacja obszywania dziurek na wymiar guzika. Mechaniczne maszyny mają co prawda często wbudowany półautomat, natomiast automat to już pieśń maszyn z wyższej półki. W maszynach komputerowych oczywiście półautomatu nie uświadczysz, za to możesz w wielu modelach znaleźć opcję wyboru wzoru dziurki (nawet do kilkunastu wzorów obszycia dziurki).
Ważną cechą, na którą stosunkowo łatwo jest nie zwrócić uwagi, jest regulacja docisku stopki. To jedna z tych funkcji, które najczęściej przydają się osobom, które szyciem się bawią, a nie tylko „szyją”. Niestety, o braku możliwości regulacji docisku stopki często przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy chcemy przeszyć cieńszy materiał.

Czy już wiesz więcej?

To oczywiście nie są wszystkie możliwe kombinacje, ale mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu podsumowaniu łatwiej będzie Ci wybrać idealną maszynę. Jeśli nie, zachęcamy do skontaktowania się z nami i opisania swoich potrzeb – nasi eksperci chętnie doradzą w wyborze najlepszej maszyny.

Podsumowując

Jeżeli poszukujesz podszywarki po to, aby kilka razy do roku podwinąć spodnie lub zaszyć rozdartą kieszeń, wystarczy Ci prosta maszyna mechaniczna. Jeżeli natomiast czujesz w sobie duszę artysty i nosisz się z zamiarem częstego korzystania z maszyny, nie tylko do naprawy odzieży, zastanów się nad wyborem maszyny z wyższej półki – lepsza może więcej.