Porady

Overlock czy Coverlock, co sprawdzi się lepiej?

Prawdopodobnie znaczna część osób rozpoczynających przygodę z krawiectwem nie do końca rozumie, jakie różnice w funkcjonalności występują pomiędzy maszynami typu owerlock oraz coverlock. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki tekst informacyjny, za pomocą którego postaramy się wyjaśnić w jakich sytuacjach należy stosować overlock, a kiedy lepiej sprawdzi się coverlock.

Bardzo często nawet osoby szyjące w sposób typowo hobbistyczny zaczynają zauważać, że uniwersalna maszyna do szycia nie jest w stanie w pełni sprostać wszystkim niezbędnym krawieckim zadaniom. W takiej sytuacji wielu początkujących krawców decyduje się na to, by nieco rozbudować wyposażenie swej przydomowej pracowni. Zazwyczaj maszyną, na zakup której decydują się w sytuacjach tego typu jest owerlok. Jednak czy jest to słuszny wybór? Być może urządzeniem bardziej odpowiednim okazałby się coverlock?

Różnica pomiędzy overlockiem, a coverlockiem

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że owerlock i coverlock to maszyny do szycia, które przystosowane zostały do wykonywania odmiennych prac. W związku z tym, to na jaki typ urządzenia się zdecydujemy, zależeć powinno wyłącznie od planowanych realizacji. Obie maszyny mają za zadanie wytwarzanie ściśle określonych rodzajów ściegu. Oczywiście ich ilość może nieznacznie różnić się w zależności od modelu urządzenia. Zasadniczo można jednak przyjąć, że owerloki posiadają ściegi służące do zabezpieczania oraz łączenia materiałów. Natomiast coverloki pozwalają na wykonanie szwów, za pomocą których możliwe jest estetyczne wykańczanie wyrobów elastycznych. Oba typy urządzeń dostępne są zarówno w wersji przystosowanej do użytku domowego jak i przemysłowego.

Owerlok

W sposób najbardziej ogólny można stwierdzić, że owerloki to maszyny, które pozwalają na wykonywanie ściegów owerlokowych, czyli takich, które tworzone są na krawędzi jednego lub kilku materiałów w celu ich obszycia, połączenia lub wykończenia. Szwy tego rodzaju dzielą się na 3-, 4- oraz 5-nitkowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nóż, który z zasady stanowi element wyposażenia overlocka. Za jego pomocą możliwe jest estetyczne odcięcie zbędnego fragmentu materiału. Wybrane modele maszyn typu owerlok posiadają również funkcje szycia ściegiem łańcuszkowym, który zamiennie nazywany bywa merażką (3-nitkowe lub 2-nitkowe). Wspomniany rodzaj szwu często wykorzystywany bywa w celu ozdobnego wykańczania brzegów odzieży oraz innych wyrobów tekstylnych.

Coverlok

Charakterystyczną cechą maszyny do szycia typu coverlock okazuje się możliwość wykonywania ściegów drabinkowych, które przydatne są zwłaszcza w momencie szycia wyrobów dzianinowych. Wspomniany szew stosowany bywa najczęściej w celu wysoce estetycznego podwijania rękawów oraz dołów bluzek. Za pomocą coverlocka możliwe jest również wykonywanie ściegu łańcuszkowego. Charakteryzuje się on znaczną odpornością mechaniczną. W związku z tym chętnie bywa wykorzystywany do zszywania fragmentów odzieży najbardziej narażonych na uszkodzenie np. spodni dżinsowych.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również modele urządzeń krawieckich, które łączą w sobie funkcjonalność typową dla obu opisywanych maszyn do szycia. Jeśli wykonywane przez nas prace krawieckie posiadają charakter stosunkowo różnorodny, to może się okazać, że właśnie takie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne.