Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Dlaczego maszyna do szycia plącze nici od spodu?

Problem plątania się nici od spodu, często nazywany także pętelkowaniem nici od spodu dotyka każdego użytkownika maszyny do szycia - zarówno tego wprawionego, jak i początkującego. Plątanie nici od spodu nie jest również związane z typem, marką posiadanej maszyny do szycia. To może przytrafić się każdemu. Poniżej spróbujemy poznać główne przyczyny, dlaczego maszyna do szycia plącze nici od spodu.

Podstawowe zasady, które zniwelują ryzyko plątania nici

Po pierwsze chodzi o nawleczenie nici górnej. Podczas tego procesu musimy pamiętać o obowiązkowym podniesieniu stopki dociskowej. Tylko wówczas talerzyki naprężacza rozchylają się i nitka może wpaść we właściwe miejsce - od tego zależy naprężenie nici. Poprawne nawleczenie nici górnej musi być przeprowadzone zgodnie z instrukcją producenta maszyny, żaden prowadnik i punkt przeprowadzenia nie może zostać pominięty. Właściwie umiejscowiona nić dolna powinna z kolei stawiać lekki opór podczas jej rozwijania.

Czystość maszyny - ważnym czynnikiem determinującym brak problemów z plątaniem nici od spodu

Zawsze należy pamiętać o dbałości o stan maszyny do szycia - oczyszczać ją z resztek nici, tkaniny oraz z drobinek kurzu. Zwłaszcza przestrzeń pomiędzy blaszkami w bębenku jest narażona na pozostałości nitek, co przekłada się na plątanie nici. Należy czyścić to newralgiczne miejsce poprzez poluzowanie śrubek mocujących obie blaszki (jedna na śrubokręt typu krzyżak, druga na śrubokręt płaski).

Sprawdź naprężenie nici. Być może to jest przyczyną plątania nici od spodu

Naprężenie nici również jest częstą przyczyną. Wówczas należy ją wyregulować, tak aby górna i dolna nić wiązały się we właściwym miejscu - dokładnie na środku zszywanych tkanin. Prawidłowe naprężenie nici warto testować ściegiem typu zygzak. Regulować naprężenie dopóki ścieg nie okaże się w pełni prawidłowy i estetyczny.

Dobór igły również rzutuje na plątanie/nieplątanie nici od spodu

Typ igły zawsze należy dobrać pod kątem grubości obrabianej tkaniny i używanych nici. Wielkość oczka rośnie wówczas wraz z rozmiarem igły. Są także igły specjalistyczne dedykowane dla konkretnych materiałów oraz nici.

Czasem uszkodzenia mechaniczne maszyny do szycia stanowią podłoże plątania/pętelkowania nici od spodu

Przyczyną plątania nici może okazać się także uszkodzenie bębenka. Efektem tego jest nierównomierne rozwijanie się nici bębenkowej. Wówczas nić plącze się i kulkuje. Należy wówczas bezwzględnie wymienić bębenek.

Zobacz również:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj