Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Zbyt luźna dolna nitka

Zbyt luźna dolna nitka, czyli jeden z możliwych problemów podczas szycia na maszynie

Praca z maszyną do szycia wymaga znajomości jej mechanizmów, prawideł i współzależności. Warto dowiedzieć się jak działa i jakie mogą pojawić się problemy oraz usterki. Wiele z nich można samodzielnie zdiagnozować i tym samym usunąć ich przyczyny. Jednym z takich problemów może być zbyt luźna dolna nitka. Jak temu zaradzi ?

Czym może objawiać się zbyt luźna nitka dolna? Jak to rozpoznać właściwie?

Podczas naszej pracy z materiałem na maszynie do szycia może zdarzyć się, że kawałek tkaniny zostanie wciągnięty do środka mechanizmu, pod ząbki transportera. Zdarzenie takie blokuje całkowicie ruch igły i nie da się szyć dalej. Najczęściej od góry ścieg wygląda w miarę estetycznie, ale od spodu pętelkuje i tworzy się jeden wielki kołtun. Przyczyną może być złe naprężenie nici, zarówno górnej - którą częściej reguluje się, ale także i nici dolnej. Nitka dolna albo górna może być kompletnie luźna, co powoduje powstawanie luźnych pętelek.

Co należy zrobi , gdy zbyt luźna jest nitka dolna?

W przypadku górnej nitki większość z nas wie, że należy zwiększyć naciąg poprzez kręcenie odpowiednim pokrętłem na wyższe stopnie. Poziom 4 naprężenia nici górnej uważany jest za najbardziej uniwersalny. Trudność może pojawić się w przypadku naprężenia nici dolnej. O tym pamięta się rzadziej.

Gdy dzieje się sytuacja opisana powyżej warto sprawdzić nitkę w bębenku, sposób i prawidłowość jej założenia oraz naprężenie. Może być to bowiem efektem właśnie tego, że występują problemy z nitką w bębenku.

Jak reguluje się naprężenie nici dolnej w maszynie do szycia?

Naprężenie nici dolnej reguluje się poprzez przekręcenie śrubki z boku bębenka, za pomocą dołączonego do maszyny śrubokrętu. Słabe naprężenie - należy śrubkę przekręcić w prawo, zaś zbyt mocne - śrubę przekręcić w lewo.

Jak sprawdzić poprawność naprężenia nici dolnej?

Wpierw należy wyjąć bębenek razem z dolną nitką. Należy zawiesić bębenek, trzymając go palcami za końcówkę nici i lekko szarpnąć. Trochę na wzór zabawy z jo-jo. Gdy naprężenie nici dolnej jest właściwe to nić rozwinie się na kilka centymetrów. Jeśli nić jest zbyt luźna to bezwładnie się rozwinie. Gdy nić jest zbyt mocno naprężona to pomimo szarpnięcia nie rozwinie się.

Zbyt luźna nitka dolna - polecane czynności, czyli jak działać krok po kroku?

Podsumowując problem zbyt luźnej nitki dolnej warto wykonać kolejno następujące kroki naprawcze:

- zweryfikować i ewentualnie zmienić naprężenie nici górnej;

- sprawdzić poprawność grubości igły i nici względem obrabianej tkaniny;

- rozkręcić bębenek + dokręcić ewentualnie zbyt luźną śrubę bębenka;

- oczyścić maszynę i jej newralgiczne miejsca.

Warto pamiętać o zasadzie: nić dolna powinna swobodnie wysuwać się z pod płytki ściegowej, bez oporu. Naprężenie nitki górnej zawsze powinno być większe, niż nitki dolnej.

Zobacz także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj