Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Dlaczego maszyna przerywa?

Dlaczego maszyna przerywa? Jakie mogą być tego najczęstsze przyczyny?

Podczas pracy z maszyną do szycia możemy natrafić na problemy, usterki, które można zdiagnozować samodzielnie i usunąć przyczynę awarii. Dzięki dobrej znajomości zależności przyczynowo - skutkowych w naszej maszynie możemy pominąć konieczność częstych konsultacji z serwisem i radzić sobie samodzielnie. Dlaczego maszyna przerywa nici? Odpowiedź na to pytanie warto poznać, bowiem może nam się to przytrafić nie raz.

Pierwszy krok, gdy maszyna przerywa nici. Jak sprawdzić dlaczego?

Jeśli maszyna przerywa nici podczas szycia należy w pierwszej kolejności sprawdzić prawidłowość procesu nawlekania nici górnej. Zazwyczaj bowiem przyczyną przerywania nici przez maszynę jest pominiecie jakiegoś etapu nawlekania. Wówczas nić może po prostu „wyskoczy ” z jakiegoś prowadnika maszyny i zerwać się, a tym samym przerwać pracę maszyny do szycia.

Główna zasada przy nawlekaniu nici, aby uniknąć sytuacji jej przerwania przez maszynę

Pamiętajmy, ze zawsze nawlekamy nić górną przy podniesionym docisku stopki. W takiej sytuacji talerzyki naprężacza są rozchylone, jest między nimi odpowiedni dystans i łatwiej poprowadzić pomiędzy nimi ni . Jeśli jesteśmy początkujący w zakresie szycia na maszynie, to zawsze korzystajmy z wskazań i schematu nawlekania nici zawartej w instrukcji obsługi producenta. Z czasem będziemy to wykonywać automatycznie, bez zawahania.

- Maszyna do szycia zablokowane koło

- Dlaczego maszyna do szycia nie szyje?

Maszyna przerywa nić – warto sprawdzić nić dolną, czyli bębenkową

Nić dolna również powinna być równomiernie nawinięta na szpulkę, tak aby nie ulegała przerwaniu. Nie nawlekajmy jej samodzielnie, tylko skorzystajmy z szpulownika i automatycznej metody nawinięcia.

- Dlaczego łamie mi się igła w maszynie?

- Jak nawlec maszynę do szycia?

Igła i nitka – możliwe przyczyny dlaczego maszyna przerywa nić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest prawidłowo dobrana i założona igła oraz jakość nici. Grubość igły zawsze dobieramy do grubości nici oraz rodzaju obrabianej tkaniny. Na rynku dostępne są igły, które dedykowane są konkretnym rodzajom materiałów, co ułatwia sprawę np.: igła do dzianiny, igła do jeansu, igła do delikatnych tkanin itp. Jeśli nitka przechodzi swobodnie przez dziurkę w igle to nie ma żadnego tarcia, nić nie strzępi się, a w konsekwencji tego nie ulega zerwaniu przez maszynę do szycia.

Dlaczego maszyna przerywa nić? Sprawdź prawidłowość naprężenia nici

Zbyt duże albo też zbyt małe naprężenie nici również przekłada się na możliwość przerwania nici przez maszynę. Jak to rozpozna ? Zbyt duże naprężenie nici to sytuacja, gdy na wierzchniej stronie tkaniny pojawia się nić bębenkowa, z kolei zbyt małe to widoczna nić górna ze spodniej strony materiału. Naprężenie nici regulujemy odpowiednio pokrętłem. Standardowe naprężenie nici górnej to poziom 4 na pokrętle maszyny.

Dbaj o stan maszyny do szycia, dzięki temu unikniesz przerywania nici przez maszynę

Maszynę do szycia należy regularnie czyści . Usuwać należy resztki materiału, nitek, kurz czy inne zanieczyszczenia. Weryfikujmy również stan techniczny igły, bębenka, chwytacza, płytki ściegowej. Nawet ich mikro uszkodzenia mogą powodować przerywanie nici przez maszynę podczas cyklu szycia. Igła w maszynie nie może być wykrzywiona, tępa, zużyta czy też ułamana.

Zobacz także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj