Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Jak wyczyścić starą maszynę do szycia?

Może zdarzyć się, że staniesz się dumnym właścicielem starej maszyny do szycia, która niejedno przeszła w swej krawieckiej pracy. Taka maszyna to prawdziwy skarb, który warto dumie zachować i dokonać jej renowacji oraz odpowiedniej konserwacji. Jest to historia mechaniki. Po właściwie przeprowadzonej renowacji starej maszyny będzie ona nie tylko cieszyć oko, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, by np.: mimo 50-letniej historii wciąż służyła zgodnie z jej przeznaczeniem. Szycie na takiej maszynie to dla współczesnych krawców prawdziwa duma.

Stare maszyny do szycia to najczęściej żeliwne podstawy, drewniane blaty, stalowe elementy właściwego mechanizmu. Należy je odpowiednio potraktować w celu wyczyszczenia i następnie pomalować. Warto również zająć się stanem technicznym maszyny, np.: zlikwidowaniem wszelkich uszkodzeń i luzów, wymianą elementów narażonych na tarcie, jak łożyska, panewki, naoliwienie elementów mechanicznych. Jak to zrobi ?

Jakie środki należy przygotować do renowacji starej maszyny do szycia?

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych maszyny do szycia warto przygotować:

- papier ścierny różnej gradacji;

- druciane szczotki do łuszczącej się rdzy;

- ściereczki z mikrofibry;

- pędzelki: owalny, wąski i płaski oraz wałek;

- rozcieńczalnik;

- benzynę ekstrakcyjną;

- emalię antykorozyjną na rdzę;

- środki czyszczące jak: preparat chemiczny do usuwania powłok malarskich w żelu, aceton, ocet, woda z mydłem;

- farbę młotkową;

- rękawiczki, okulary ochronne itp.

Od czego rozpocząć odnowę starej maszyny do szycia?

Pierwszym etapem jest oczywiście ogólne oczyszczanie. Na początek warto zastosować silny strumień wody z myjki ciśnieniowej czy też piaskowanie maszyny. Jest to wstęp do usunięcia śladów „starości” maszyny. Warto przeprowadzić demontaż ruchomych elementów maszyny, np.: zdjąć koło zamachowe, odkręcić podest napędzający koło itp.

Kolejny etap czyszczenia jest już bardziej precyzyjny: pozbycie się starej łuszczącej farby i politury, usunięcie rdzy z elementów metalowych. Sprawdzą się tu druciane gąbki, papier ścierny dla wyrównania i ujednolicenia powierzchni, aby następnie dobrze przyjęła farbę.

Malowanie starej maszyny do szycia – jak to zrobić?

Bardzo popularnym rozwiązaniem – zwłaszcza dla początkujących w zakresie renowacji – jest farba młotkowa, która daje efekt kutego metalu. Jest doskonała do odnawiania staroci i łatwa w zastosowaniu. Dodatkowo maskuje nierówności powierzchni.

Malowanie maszyny przeprowadźmy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Farbę nanosimy pędzlem lub wałkiem albo natryskiem. Potrzebnych będzie minimum dwie warstwy emalii. Drugą nakładamy po czasie wskazanym przez producenta, by pierwsza mogła odpowiednio wyschnąć. Wcześniej warto zabezpieczyć maszynę emalią antykorozyjną.

Sprawdź także inne wpisy oraz produkty:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj