Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Jakie maszyny do szwalni?

Pracownie szwalnicze wymagają odpowiedniego taboru maszynowego. Nie ulega wątpliwości, że muszą to być maszyny i urządzenia o profesjonalnym charakterze. Maszyny domowego użytku nie sprawdzą się pod kątem wytrzymałości, szybkości działania oraz dodatkowych udogodnień. Modele przemysłowe mają solidny korpus i podzespoły, przystosowane są do intensywnej pracy. Działają z większą prędkością, co umożliwia zachowanie odpowiedniego tempa prac. Silniki są energooszczędne i wysokiej jakości.

Maszyny niezbędne w szwalni stanowiące jej podstawowe wyposażenie

W każdej szwalni na pewno muszą znaleźć się stębnówki zarówno jedno, jak i dwuigłowe. Stębnówki służą profesjonalnemu wykonywaniu ściegu prostego, zszywaniu warstw materiału. To podstawa każdej szwalni. Stębnówki jednoigłowe przeznaczone są głównie szycia lekkich i średnich materiałów, podczas gdy te dwuigłowe – określone modele – służą także ciężkiemu krawiectwu, czyli szyciu np.: skóry, skaju, materiałów tapicerskich itp.

Kolejną bazową maszyną w szwalni i pracowni krawieckiej jest przemysłowy owerlok, czyli funkcyjna, specjalistyczna maszyna do obrzucania krawędzi materiałów, albo zszywania wielu warstw tkaniny na krawędzi. Owerlok jest szczególnie ważną maszyną, jeśli praca zakładu dotyczy przemysłu odzieżowego. To doskonała i niezastąpiona maszyna do obrabiania materiałów elastycznych, wysoce rozciągliwych, jak np.: większość dzianin stosowanych w przemyśle odzieżowym.

Inne istotne maszyny, które zdecydowanie mogą być użyteczne?

Nie może tutaj zabraknąć tzw. guzikarki, która służy przyszywaniu guzików płaskich i na słupku. Kluczowe znaczenie ma także dziurkarka. Używana jest ona do obszywania dziurek ściegiem płaskim stebnówkowym czy też łańcuszkowym.

Coraz częściej w nowoczesnych szwalniach napotyka się także przemysłowe hafciarki, także te komputerowe. Umożliwiają one nanoszenie na tkaniny precyzyjnych wzorów. Można dzięki nim kreatywnie zdobić tekstylia. Hafciarka to więc wykonywanie nadruków, wzorów oraz haftów na tkaninach.

Mówiąc o maszynach w profesjonalnych szwalniach nie można także zapomnieć o specjalistycznych modelach, takich jak:

- renderka (inaczej cover) – maszyna do ściegu drabinkowego i łańcuszkowego;

- ryglówka – maszyna przeznaczona do wykonywania rygli, czyli zabezpieczenia końcówek szwów przed pruciem i wzmocnienia punktowego wybranego elementu;

- coverlok – maszyna łącząca funkcjonalności owerloku i coveru. Jest to maszyna do obrzucania krawędzi, ale także do szycia drabinkowym i łańcuszkowym ściegiem. Wykorzystywana głównie do podwijania w estetyczny sposób krawędzi elastycznego materiału.

Poza maszynami służącymi do szycia warto również zainwestować w np.:

- klejarki – umożliwiają podklejanie materiału, a niektóre są przeznaczone do uszczelniania szwów tkanin,

- urządzenia prasujące;

- maszyny niezbędne w krojowni – nożyczki i krajarki.

Sprawdź również inne wpisy oraz produkty:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj