Porady

Dodatkowe funkcje maszyn do szycia

Funkcje dodatkowe w maszynie do szycia

Współcześnie znaczna część dostępnych na rynku maszyn do szycia zaopatrzona jest z zestaw dodatkowych funkcji automatycznych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka spośród nich. Jednocześnie postaramy się określić, kiedy mogą być one najbardziej użyteczne.

Pozycjonowanie igły

Funkcja tego rodzaju pozwala na określenie, gdzie znajdować będzie się igła w momencie, gdy przerwiemy szycie. Pozycjonowanie igły pozwoli nam ustalić, czy w momencie zaprzestania pracy igła ma się znaleźć w pozycji dolnej lub górnej. Funkcjonalność tego rodzaju przydaje się w sposób szczególny w momencie, gdy planowana jest zmiana kierunku szycia. Pozycjonowanie igły do maszyny może się okazać pomocne również w sytuacji, gdy zależy na na ponownym ułożeniu materiału w trakcie pracy. Ponadto opisywana funkcja okaże się wielką zaletą, kiedy pracować będziemy z materiałami trudnymi do transportowania. Ustawiając prawidłowo pozycję igły sprawimy, że stopka będzie równomiernie dociskać materiał i dzięki temu uda jej się sunąć równomiernie.

Automatyczne ryglowanie

Pojęciem automatycznego ryglowania określa się możliwości maszyny do szycia związane z samoczynnym zakańczaniem ściegów. Urządzenie posiadające wspomnianą funkcję pozwala na to, by w bardzo prosty sposób zabezpieczyć ścieg przed pruciem. Większość maszyn komputerowych standardowo pozwala na wykonywanie automatycznego ryglowania. Natomiast w przypadku maszyn mechanicznych zazwyczaj występuje konieczność samodzielnego przeprowadzenia procesu ryglowania. Najczęściej stosowaną metodą jest wtedy skorzystanie z funkcji szycia wstecz oraz ewentualne ręczne związanie nici. Bez najmniejszej przesady można stwierdzić, że opisywana funkcja jest przydatna w przypadku wykonywania niemal każdej pracy krawieckiej. W związku z tym decydując się na zakup maszyny komputerowej warto wybrać model pozwalający na automatyczne ryglowanie.

Obcinanie nici

Funkcja tego rodzaju może się z pozoru okazać mało istotna, jednak w rzeczywistości możliwość jej stosowania pozwala na znaczące przyśpieszenie tempa pracy. Sposób działania automatycznego obcinania nici jest bardzo prosty. W momencie, gdy zakończymy wykonywać dany szew, maszyna samodzielnie obetnie nić górną oraz dolną. Co ważne zawsze zrobi to po wewnętrznej stronie materiału, dzięki temu zachowany zostanie najwyższy poziom estetyki pracy. Warto pamiętać, że funkcja automatycznego obcinania nici dostępna jest wyłącznie w maszynach komputerowych. W przypadku urządzeń mechanicznych konieczne jest samodzielne obcinanie nici za pomocą wbudowanego nożyka. Manualne wykonywanie wspomnianej czynności nie będzie uciążliwe, jeśli charakter naszej pracy związany jest z wykonywaniem ściegów długich, czyli takich które nie wymagają częstego obcinania nici. W pozostałych przypadkach warto zdecydować się na maszyny do szycia umożliwiającą automatyczne obcinanie nici.

Obszywanie dziurek

Ostatnią automatyczną funkcją, która może okazać się niezwykle przydatna w trakcie wykonywania prac krawieckich jest automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Wciąż przeważająca część wyrobów krawieckich zaopatrywana jest w klasyczne guziki, w związku z tym wszelkie usprawnienia pozwalające na łatwiejsze oraz mniej czasochłonne obszywanie dziurek, z pewnością okażą się bardzo przydatne. Wyższej klasy maszyny komputerowe są w stanie samodzielnie obszyć dziurkę w jednym cyklu. Zadaniem operatora jest wyłącznie prawidłowe umieszczenie guzika w stopce. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych opisanych w tym artykule funkcji, automatyczne obszywanie dziurek wciąż jeszcze nie stanowi standardu nawet w przypadku maszyn komputerowych. Na szczęście nawet proste urządzenia mechaniczne oraz mniej zaawansowane maszyny komputerowe posiadają funkcję półautomatycznego obszywania dziurek, która w przypadku krawiectwa hobbistycznego oraz półprofesjonalnego będzie się zadowalająca.