Przeszukaj blog
Kategorie bloga

O historii najpopularniejszej maszyny do szycia na świecie

Gdyby zapytać kogokolwiek o najbardziej popularny rodzaj maszyny do szycia, to odpowiedzią bez wątpienia byłby owerlok. Jego możliwości, jeśli chodzi o łączenie, zabezpieczanie, a także ozdabianie tkanin, są nieocenione. Co ciekawe, choć jest on dość skomplikowany, jego historia jest nieco dłuższa, niż mogłoby się wydawać i obejmuje dwa bardzo ważne ośrodki szwalnicze na świecie.

Pierwszy ścieg owerlokowy pojawia się na koniec XIX wieku

Pierwszy raz ścieg owerlokowy wykonała firma Merrow, dziś znana przede wszystkim z maszyn przeznaczonych do ściegów ozdobnych. Wówczas, a była to końcówka XIX wieku, nikt jeszcze nie myślał o szczególnym zdobieniu odzieży i innych wyrobów, a raczej o tym, żeby były one możliwie najtrwalsze. Dzięki działaniom Merrow Machine, w dziewiarstwie sporo rzeczy uległo zmianom. Jednak to właśnie trójnitkowa maszyna “overedge”, która jest pierwowzorem dzisiejszych przemysłowych maszyn szyjących owerlokiem, zmieniła najwięcej w historii szycia. Również dzięki niej, północna część Stanów Zjednoczonych stała się miejscem, w którym powstawało najwięcej firm produkujących odzież wykorzystującą ten ścieg.

Azja staje się liderem w produkcji maszyn do szycia

Jednak nieco ponad pół wieku później, sytuacja znacząco się zmieniła. Stało się to dokładnie w 1964 roku, kiedy powstała firma Juki. Choć zaczęła się rozwijać w zupełnie innej części świata, bo w Japonii, to stworzone przez nią owerloki wygrały z “overedge”, jeśli chodzi o funkcjonalność. Tym samym, to właśnie wschodnia Azja stała się regionem, który zdominował produkcję maszyn szwalniczych. Stamtąd zresztą pochodzi najwięcej modeli urządzeń wykorzystywanych przez przemysł tekstylny na całym świecie.

Ekspansja wśród maszyn używanych na potrzeby domowe

Kolejnym krokiem na drodze do ekspansji ściegu owerlokowego, było wprowadzenie go do maszyn wykorzystywanych w domach. To stało się dwutorowo. Z jednej strony, pojawiły się maszyny mniejsze, do użytku amatorskiego. Ich podstawowym, a właściwie jedynym zadaniem było obrzucenie tkaniny. Z drugiej strony, powstały maszyny wielofunkcyjne. Dzięki temu, nie trzeba było mieć wielu różnych urządzeń, lub najpierw przeszywać, a potem ręcznie łączyć, lub zabezpieczać materiały.

Z czasem maszyny zaczęły wspierać proces obrzucania całkowicie. Nie tylko obszywały, ale równolegle też odkrawały brzegi materiałów, żeby ścieg mógł iść równo i nie wymagał ku temu dodatkowej pracy operatora urządzenia. Ponadto, dodatkowo pojawiały się również kolejne nici. Dziś możemy wybierać pomiędzy owerlokami szyjącymi jedną nitką przy stykowym zszywaniu krawędzi, a także tymi, które dwóch lub trzech nici używają do zdobień. Nie brakuje również tych overlocków, które pozwalają na łączenie materiałów czterema, a nawet pięcioma nićmi. W przypadku szycia ręcznego najczęściej korzysta się z pojedynczej, lub podwójnej nici.

Jeśli poszukujesz więcej infomracji w zakresie szwalnictwo, krawiectwa, to spradź także inne wpisy blogowe, np.:

Od czego zacząć nauką szycia na maszynie?

Najlepsi producenci maszyn do szycia

Jak szyć owerlokiem?

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj