Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Profesjonalne maszyny do szycia cz.1

Maszyny do szycia przemysłowe, specjalizują się w konkretnie określonej czynności i wedle tego następuje ich główny podział. Wynika to z faktu, iż prace krawieckie czy szwalnicze każdorazowo odbywają się pewnymi etapami, muszą być dobrze zorganizowane i są procesem kolejno wykonywanych czynności, którym to właśnie odpowiadają ów konkretne typy maszyn przemysłowych.

Funkcyjność maszyn przemysłowych polega więc na wysokiej specjalizacji w wąskim zakresie, co czyni efekt pracy bardziej estetycznym i na wyższym poziomie.

Celem maszyn przemysłowych jest też optymalizacja czasu pracy, ułatwienie masowej produkcji na większą skalę, racjonalny podział pracy pomiędzy pracowników i tym samym dobra organizacja funkcjonowania pracowni krawieckich. Maszyny do szycia przemysłowe są też swoją konstrukcja i podzespołami bardziej wytrzymałe i odporne na intensywną eksploatację.

Najważniejsze rodzaje maszyn i ich krótka charakterystyka

Wśród maszyn przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów dedykowanych poszczególnym pracom szwalniczym i poniżej pokrótce przybliży te najczęściej używane i nieodzowne w każdej pracowni krawieckiej i szwalniczej:

- stebnówki;

- owerloki;

- podszywarki;

- maszyny drabinkowe (renderki);

- hafciarki;

- podszywarki;

- guzikarki;

- dziurkarki;

- ryglówki i inne.

Stebnówka, jako podstawowa maszyna w każdej pracowni

Maszyna ta służy do profesjonalnego wykonywania ściegu prostego, ściegu łańcuszkowego albo podwójnego, wzmocnionego ściegu prostego, który przydatny jest zwłaszcza w krawiectwie wymagającym – np.: odzież robocza, sportowa, wierzchnia, produkty tapicerskie, praca ze skórą, jeansem itp.). To dzięki stebnówce możliwe jest szybkie i fachowe zszywanie warstw materiału. Z uwagi na różny typ krawiectwa, wyróżniany - z uwagi na rodzaj obrabianego materiału - krawiectwo lekkie, średnie i ciężkie. Tak też dobieramy odpowiednio dedykowaną stebnówkę przemysłową. Wyróżniamy stebnówki 1 i 2 igłowe ze wspomnianym ściegiem prostym, łańcuszkowym czy podwójnym. Dodatkowo przy stebnówkach przemysłowych ważny jest rodzaj transportu materiału, który należy dobrać pod rodzaj krawiectwa:

- transport pojedynczy – dolny ząbkowy – najczęściej występujący, najbardziej uniwersalny przesuw materiału;

- transport podwójny materiału: ząbkowo-igłowy lub tzw. kroczący (czyli transport stopkowo-ząbkowy) – doskonały do krawiectwa lekkiego (przy materiałach typu jedwab, żorżeta, tiul itp.) bądź krawiectwa średniego i ciężkiego (jak wspomniany jeans, skóra, materiały tapicerskie);

- transport potrójny materiału: ząbkowo-igłowo-stopkowy ( krawiectwo ciężkie, najbardziej wymagające, tapicerskie).

Obecne stebnówki przemysłowe wyposażone są w nowoczesne silnik servo, montowane bezpośrednio w głowicy na wale głównym maszyny. Dzięki temu są cichsze, niwelują drgania, są zdecydowanie bardzo energooszczędne (70% oszczędności energii w stosunku do maszyny wielofunkcyjnej). System ten nazywa się Direct Drive.

Czym jest Owerlok? Charakterystyka i główne cechy

Kolejną bardzo istotną maszyną przemysłową w rankingu ów maszyn przemysłowych – to po stebnówce – maszyna typu owerlok.

Owerlok to maszyna służąca do tzw. „obrzucania” krawędzi materiału. Pamiętajmy bowiem, iż każda tkanina składa się ze splotu nitki wątku i osnowy, które przecięte w dowolnym miejscu powodują, że splot osłabia się, co powoduje prucie się materiału na krawędzi przecięcia. Owerloki są szczególnie ważne w przemyśle odzieżowym, bowiem tutaj nade wszystko, wszelkie łączenia tkanin, szwy wzmacnia się i zabezpiecza właśnie ściegiem obrzucającym. Profesjonalne owerloki posiadają automatycznie tnące nożyki, które wyrównują krawędź i wszelkie wystające nitki przed ich zabezpieczeniem ściegiem owerlokowym. Nowoczesne owerloki posiadają tez mikro podnośnik, który powoduje dużą wrażliwość maszyny na szyty materiał. Wyróżniamy owerloki 3-, 4- i 5- nitkowe.

 

Na tym kończymy pierwszy wpis z serii i serdecznie zapraszamy do kolejnego, gdzie przybliżamy specyfikację kolejnych modeli maszyn przemysłowych.

Profesjonalne maszyny do szycia cz.2

Maszyny do szycia przemysłowe – czym różnią się od maszyn domowych? Jakie są ich główne cechy?

Najlepsi producenci maszyn do szycia

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj