Porady

Igły do maszyny domowej

Jakie igły do naszej domowej maszyny?

Elementem niezbędnym do wykonywania nawet najbardziej podstawowych prac krawieckich są zawsze igły do maszyny. Chociaż większość z nas zdaje sobie sprawę z istnienia co najmniej kilku rodzajów igieł, to nie zawsze potrafimy w konkretny sposób określić na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi dostępnymi modelami. Czasem może się nawet wydawać, że ewentualne różnice w kształcie lub sposobie wykonania igieł są na tyle niewielkie, iż nie wpływają znacząco na proces szycia. W rzeczywistości jednak właściwie dobrana igła może umożliwić bardziej komfortową i efektywną pracę.

Przede wszystkim odpowiednia igła pozwala uniknąć ewentualnych zniszczeń materiału. Włókna tkanin i dzianin nie będą pozaciągane ani uszkodzone. Dzięki temu wykonana odzież lub innego rodzaju elementy tekstylne prezentować będą się znacznie bardziej elegancko. Ponadto prawidłowe dopasowanie igły wpływa pozytywnie na jakość pracy maszyny do szycia. Jeżeli przechodzi ona przez włókna materiału w swobodny sposób, to w pewnym stopniu odciąża silnik. Dzięki temu maszyna do szycia wolniej się zużywa oraz wytwarza nieco mniejszy hałas.

Uniwersalne igły do maszyny

Większość osób decyduje się na wykorzystywanie igieł uniwersalnych o różnej grubości. Zasada dotycząca wyboru właściwej igły nie jest skomplikowana. Powinniśmy jedynie pamiętać, że im grubszy materiał zamierzamy wykorzystać, tym grubość igły powinna być większa. Uniwersalna igła do maszyny sprawdzi się dobrze zwłaszcza w przypadku tkanin o średniej grubości, syntetycznej skóry oraz niektórych dzianin. Za jej pomocą można wykonywać wiele różnego rodzaju zadań. Mianem igieł uniwersalnych określa się między innymi wybrane modele pojedyncze i podwójne, a także mniej typowe igły do pikowania lub haftowania.

Igły specjalistyczne

Niestety czasem może okazać się, że posiadane igły uniwersalne nie będą w stanie prawidłowo wykonać bardziej zaawansowanych pracy, którym podołac musi nasza maszyna do szycia. Typowym zjawiskiem jest tak zwane przepuszczanie ściegu. Sytuacja ta jest dosyć częsta w przypadku zszywania materiału dżinsowego. Zazwyczaj wykorzystując materiał tego rodzaju decydujemy się na zastosowanie grubych, bardziej solidnych nici. Z trudem mieszczą się one wewnątrz oczka uniwersalnej igły do maszyny, przez co powstały ścieg bywa nierówny i mało estetyczny. Wykorzystanie specjalistycznej igły do dżinsu, której charakterystyczną cechą jest posiadanie nieco większego oczka, pozwoli wpłynąć pozytywnie na efekty pracy. Igły do dżinsu są znacznie bardziej wytrzymałe i ostre. Z łatwością będą mogły przebić się przez ciężki materiał. Warto pamiętać, że igły opisywanego rodzaju doskonale sprawdzą się również w przypadku zszywania innych grubych materiałów, z których najbardziej popularny jest drelich.

Dobór właściwej igły do maszyny jest również niezwykle istotny w przypadku mikrowłókien takich jak jedwab lub gęsto tkany poliester. Zbyt gruba igła uniwersalna może tworzyć nieestetyczne nakłucia na materiale. Specjalistyczny model do mikrowłókien posiada smukły kształt, ponadto jest też bardziej ostry. Tego rodzaju konstrukcja pozwala wyciąć (zwykła igła wyrywa) niewielki otwór w tkaninie. Sąsiadujące z otworem włókna nie będą w nawet najmniejszym stopniu uszkodzone, dzięki temu estetyka szwu osiągnie w pełni zadowalający poziom. Igły do mikrowłókien są również chętnie wykorzystywane w przypadku zszywania sztucznej skóry oraz niezbyt grubych tkanin obiciowych.

Ostatnimi rodzajami igieł specjalistycznych, o których wspomnieć chcemy w dzisiejszym artykule, są te przeznaczone do zszywania tkanin elastycznych oraz dzianin. Grupę tę określa się najczęściej jako igły do stretchu. Ich charakterystyczną cechą okazuje się być delikatnie zaokrąglone ostrze. Na rynku dostępne są także tzw. igły z kulką, które również wykorzystywane są w momencie szycia odzieży lub akcesoriów z dzianiny. Zarówno igły do stretchu jaki i te z kulką posiadają budowę, dzięki której mogą w sposób delikatny przesuwać się pomiędzy włóknami, nie powodując ich uszkodzenia.