Kiedy chcemy szyć materiały ciężkie, możemy spotkać się z trudnościami. Połamane igły, czy po prostu niemoc przebicia ich przez materiał, to nic przyjemnego. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad maszynami, których przeznaczeniem jest szycie tych tkanin, które stawiają opór zwykłym rozwiązaniom.
Na co zwracać uwagę, przy wyborze maszyny do materiałów ciężkich?
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przy ciężkich materiałach, jest stebnówka. Jednak warto wiedzieć, że stebnówka stebnówce nierówna i tylko niektóre z nich można wykorzystywać przy trudnych tkaninach. Tym bardziej, że na rynku sporo jest stebnówek umożliwiających szycie tylko tekstyliów lekkich i średnich.
Potrójny transport
Rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest potrójny transport. Inaczej, niż przy zwykłych rozwiązaniach, poza transportem dolnym i górnym, w tym przypadku możemy spotkać się również z transportem igłowym. W ten mechanizm wyposażona jest na przykład stebnówka JUKI LU2810ESAL-7-SC922/CP180. Maszyny z potrójnym transportem sprawiają, że nawet najtrudniejszy materiał będzie przesuwany pod stopką o dystans zgodny ze skokiem ściegu. W przypadku transportu istotna jest również ilość ząbków – im jest ich więcej, tym podawanie materiału jest bardziej precyzyjne.
Wysokość podnoszenia stopki
Kolejna sprawa to wysokość, na jaką możemy podnieść stopkę. Grube materiały wymagają odpowiedniej przestrzeni, dlatego przed wyborem sprzętu, warto zastanowić się, jaką grubość będą osiągały tkaniny, na których będziemy pracować.
Chwytacz
Grubszy i trudniejszy materiał wiąże się z większą ilością nici, które musimy wykorzystywać. Wobec tego w naszej maszynie do szycia ciężkich tkanin przyda się powiększony chwytacz. Do takiego chwytacza możemy włożyć większą szpulkę nici. W ten sposób pracuje nam się przyjemniej, ponieważ nie ma częstej konieczności wymiany szpulek.
Dopasowanie długości ściegu
Zwykle w przypadku maszyn do ciężkiego szycia spotykamy się z dłuższym ściegiem. Niemniej ciekawym rozwiązaniem jest, we wspomnianej już stebnówce JUKI, możliwość zmiany długości ściegu. W ten sposób możemy go dopasować do aktualnych potrzeb. Warto przyglądać się też takim parametrom, które nie mają bezpośredniego wpływu na ścieg, a które są w stanie poprawić komfort pracy. Wśród nich, w już przybliżanej stebnówce JUKI znajdziemy energooszczędność, dzięki nowoczesnemu silnikowi. Poza tym, ma ona również dłuższe i wyżej umiejscowione ramię, przez co osoba, która ją obsługuje, zyska większą swobodę w pracy z ciężkimi materiałami.