Porady

Maszyny do szycia – rodzaje

Wskazując na rodzaje maszyn do szycia, warto zacząć od analizy przeznaczenia danego urządzenia oraz, co za tym idzie, wymaganych funkcjonalność. Jeśli bowiem planujemy maszynę do szycia użytkować w warunkach domowych i dla własnych, rodzinnych potrzeb – mowa wówczas o maszynie do szycia domowej, względnie uniwersalnej. Odmiennie jest, gdy miejsce przeznaczenia maszyny do szycia to zakład, pracowania krawiecka czy szwalnicza, obiekt przemysłowy. Wówczas do czynienia mamy z wysoce specjalistycznymi maszynami do szycia, często o zawężonej, jednej funkcjonalności – są to tzw. maszyny przemysłowe.

Maszyny do szycia domowe mogą występować, jako: maszyny mechaniczne – gdzie całość obsługi, ustawień odbywa się manualnie poprzez odpowiednie pokrętła. Taka maszyna jest doskonała dla osób początkujących w krawiectwie, bowiem uczy od podstaw konstrukcji maszyny, zasad jej działania i pozwala zrozumieć to urządzenie. Dla osób bardziej zaawansowanych – polecamy maszyny domowe elektroniczne, bądź maszyny komputerowe. Te maszyny posiadają zdecydowanie więcej automatycznych funkcjonalności, zamiast pokręteł pojawią się przyciski, a wybór konkretnego ściegu pociąga za sobą automatyczne dostosowanie najbardziej optymalnych ustawień i parametrów. Maszyny komputerowe posiadają również wbudowaną pamięć wewnętrzną, porty i gniazda dla urządzeń zewnętrznych dla zapisu określonych sekwencji szycia, ustawień i parametrów, by można je odtworzyć przy kolejnym cyklu szycia.

Maszyny przemysłowe to maszyny, przed którymi stoją bardziej zaawansowane zadania. W tym przypadku stawiamy na podział procesu pracy krawieckiej na poszczególne etapy, z których każdy zwykle obsługiwany jest przez odrębną specjalistyczną maszynę. Przy przemysłowym krawiectwie uniwersalność nie sprawdza się w optymalizacji prac. Dlatego też w ramach maszyn przemysłowych wyróżniamy – z uwagi na kryterium funkcjonalność – m.in. następujące główne grupy maszyn do szycia:

– maszyny stebnówki – maszyny stanowiące podstawę każdej pracowni krawieckiej i szwalniczej, maszyna bazowa, przeznaczone do szycia prostym ściegiem, ale przy naprawdę bardzo dużej prędkości szycia. Stebnówki w zależności od materiału dzielą się na te dla lekkiego i średniego krawiectwa oraz krawiectwa ciężkiego (różnią się m.in. mechanizmem transportu materiału);

– overlocki – czyli maszyny do łączenia, obszywania krawędzi materiału, ich celem jest wyrównanie strzępiących się często krawędzi tkaniny i zabezpieczenie poprzez tzw. „obrzucenie”. Niezastąpione zwłaszcza w przemyśle odzieżowym;

– renderki – maszyny przeznaczone dla elastycznych, dzianinowych materiałów, oferują elastyczny ścieg drabinkowy, o charakterystycznej konstrukcji;

– inne maszyny specjalistyczne przemysłowe jak: hafciarkiguzikarki, lamowniki, ryglówki, dziurkarki, pikowarki, zig-zak i inne.

Różnice pomiędzy oczekiwaniami wobec maszyn domowego, a przemysłowego użytku

Maszyny uniwersalne – domowe to przede wszystkim oczekiwania w zakresie ilości ściegów, prędkości działania i dostarczenia podstawowych funkcji. W przypadku maszyn przemysłowych pojawiają się ponadto oczekiwania w zakresie, m.in.: rodzaju silnika i jego energooszczędności (polecamy silniki servo), cichej pracy, konstrukcji maszyny, wytrzymałości obudowy itp.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyn do szycia:

– prędkość szycia;

– półautomatyczne/automatyczne obszywanie dziurki;

– regulacja szerokości ściegu;

– regulacja długości ściegu;

– szycie wstecz;

– wielokierunkowy transport;

– nawlekacz igły;

– regulacja naprężenia nici;

– rodzaj chwytacza: wahadłowy czy rotacyjny;

– rodzaj transportu tkaniny;

– automatyczne ryglowanie;

– automatyczne podnoszenie stopki;

– pozycjonowanie igły;

– wolne ramię;

– oświetlenie led;

– stolik poszerzający pole pracy;

– czujniki np.: czujnik grubości tkaniny, czujnik zerwania nici i inne;

– wyszywanie liter;

– wyświetlacz; intuicyjny panel sterujący;

– podpowiedz ustawień, np.: rodzaju stopki;

– pamięć wewnętrzna, port USB;

– slow motion i wiele innych.