Porady

Czemu overlock nie szyje?

Czemu overlock nie szyje? Jak można poradzić sobie z tym samodzielnie?

Owerlok to funkcyjna maszyna do szycia, która daje nam wiele możliwości, zwłaszcza w zakresie szycia ubrań. Służy obrzucaniu brzegów tkaniny i zabezpieczeniu ich przed pruciem i strzępieniem się. Dodatkowo umożliwia zszywanie, łączenie ze sobą materiałów, czasem wykorzystywana także do ściegów ozdobnych.
Owerlok może – jak każda maszyna do szycia – ulec usterce czy awarii. Warto na początek spróbować ją samodzielnie zdiagnozować i usunąć.
Na początek warto wiedzieć, że aby mechanizm overlocka działał sprawnie i cicho należy systematycznie czyścić maszynę i smarować. Maszynę czyścimy również po jej dłuższym przestoju. Zadaniem jest oczyszczenie jej z kurzu, resztek nici i tkanin. Wykorzystujemy do tego miękką ściereczkę, pędzelek lub nawet warto wykorzystać sprężone powietrze.

Najczęstsze przyczyny, dlaczego overlock nie szyje?

Jeśli owerlok nie chce szyć prawidłowo, lub w ogóle przestał szyć należy sprawdzić czy nici są prawidłowo nawleczone. Warto zweryfikować czy w chwytaczach są nawleczone nitki, czy nie wyskoczyły z oczek. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu igły, czy przypadkiem nie została ugięta. Wówczas należy ją wymienić na nową. Zweryfikujmy wszystkie ustawienia overlocka pod kątem ich ewentualnego przestawienia.
Jeśli chwytacz został ugięty – to jest to już zadanie zdecydowanie dla profesjonalnego mechanika. Również sam dobór igły i nici jest ważny. Jeśli występuje niedopasowanie, to wówczas nitka niewłaściwie przechodzi przez oczko igły. Następuje tarcie, strzępienie się czy zrywanie nici. Inne powody, dlaczego owerlok nie działa jak powinien to m.in.: złe naprężenie nici, niewłaściwy nacisk stopki, niedopasowane ustawienie transporterów.
Sprawdź również inne wpisy: