- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Czy każda maszyna ma overlock?
Na pewno nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że maszyna wieloczynnościowa, uniwersalna posiada overlock. Nie jest to właściwe stwierdzenie, jest ono błędne, bowiem maszyny uniwersalne go nie posiadają, a tym samym można odpowiedzieć, że nie każda maszyna posiada overlock. Maszyna do szycia uniwersalna jest czymś innym, niż maszyną specjalistyczną, funkcyjną i posiada zupełnie inną konstrukcję oraz przeznaczenie.
Dlaczego nie każda maszyna może posiadać taką funkcję?
Maszyna do szycia to urządzenie najbardziej wszechstronne, którego zadaniem jest realizacja wielu, różnych zadań w zakresie szycia – od ściegu prostego po ściegi ozdobne i te bardziej elastyczne. Co do zasady jednak maszyna do szycia uniwersalna najlepiej sprawdza się w szyciu materiałów nierozciągliwych. Odmiennie jest w przypadku overlocka, który wykonuje zupełnie inny ścieg, szyje za pomocą co najmniej 2 igieł i wielu nici, odpowiednio je zaplątując. Jest doskonały w szyciu materiałów wysoce elastycznych i rozciągliwych. Rozbudowany system chwytaczy i ich precyzyjnie ustawione naprężenie. Tego ściegu i takich parametrów – jakie daje overlock – nie da się uzyskać na klasycznej maszynie do szycia. Zwykła maszyna do szycia o uniwersalnym charakterze (najczęściej maszyna do domowego użytku) to szycie wyłącznie jedną nicią.
Czy maszyna uniwersalna oferuje coś w zamian?
Maszyna do szycia – jak już ustaliliśmy – nie posiada typowego overlocku, który występuje w maszynie specjalizującej się obrzucaniem krawędzi tkanin. Czy jednak posiada inny, użyteczny w tym zakresie ścieg? Otóż tak. Niektóre maszyny do szycia wieloczynnościowe posiadają ściegi overlokowe, które można jak najbardziej wykorzystywać do wykańczania, obrzucania krawędzi materiałów. Obecnie w większości maszyn do szycia jest to już standard, jeden z podstawowych ściegów.
Należy jednak mieć zawsze świadomość, że nie są to prawdziwe ściegi, które posiada funkcyjna maszyna przemysłowa. Zazwyczaj są to bardziej zaawansowane, skomplikowane ściegi elastyczne, które poradzą sobie z rozciągliwą tkaniną. Nie jest to jednak tak wysoce elastyczny, wytrzymały ścieg. W maszynach do szycia, które nie mają w ogóle takiego rozwiązania, zazwyczaj do obrzucania krawędzie materiałów używa się popularnego ściegu zygzak.
Zobacz także inne wpisy oraz produkty: