Porady

Dlaczego zrywa się nitka w overlocku?

Dlaczego zrywa się nitka w overlocku? Jakie są tego najczęstsze przyczyny?

Overlock to maszyna funkcyjna, dająca wiele możliwości w krawiectwie. Coraz częściej pojawia się już nie tylko jako maszyna przemysłowa, ale także w domowym użytku. Podobnie jak z maszynami uniwersalnymi, tak i w przypadku overlocka należy zaznajomić się z jej obsługą, budową i możliwymi zaistnienia rożnych usterek i problemów. Warto wiedzieć jak je zdiagnozować i jak sobie z nimi poradzić. Jednym z nich może być zrywanie się nitki w overlocku podczas szycia, co uniemożliwia nam dalszą pracę. Czym może to być spowodowane?

Nitka w overlocku zrywa się najczęściej wskutek zbyt dużego naprężenia używanej nici. Najczęściej wystarczy odpowiednio zmniejszyć naprężenie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku overlocka regulacja naprężenia odbywa się o minimalne zmiany, co oznacza zmianę naprężenia o 0,5 punktu. Po każdej takiej regulacji należy sprawdzić czy to zadziało i czy przestało zrywać nitkę.

Zbyt duże naprężenie nici w overlocku – konsekwencje

Poza możliwym zrywaniem nici, również ścieg nitki nie leży prawidłowo i gładko przy materialne, jeśli naprężenie jest zbyt wysokie. Tkanina najczęściej nieestetycznie ściąga się, a połączenie nici chwytacza dolnego i górnego nie wypada dokładnie na krawędzi tkaniny. Ścieg nie wygląda estetycznie.

Inne możliwe przyczyny zrywania nitki w overlocku

Poza najczęstszą omówiona przyczyną, czyli naprężeniem, na zrywanie nitki w maszynie może wpływać także m.in.:

– nieprawidłowo nawleczone nici; pominiecie prowadników, oczek itp.;

– niedopasowanie grubości igły do grubości nici;

– uszkodzona, skrzywiona igła.

Przeczytaj również inne wpisy: