Porady

Jak marszczyć na owerloku?

Falbanki, marszczenia są obecnie w modzie. Dlatego też funkcja marszczenia tkanin staje się bardzo pożądaną. W przypadku maszyn uniwersalnych do marszczenia używamy odpowiednich stopek, a jak to jest w przypadku owerloków? Czy też można na nich marszczyć tkaninę?

Posiadanie takiej maszyny niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim możemy komfortowo obrabiać dzianiny, czyli wysoce elastyczne i rozciągliwe materiały. Ich obróbka na klasycznej maszynie wieloczynnościowej jest utrudniona i nierzadko nie daje oczekiwanego efektu estetycznego.

Owerlok kojarzy się głównie z obrzucaniem brzegów tkaniny i zapobieganiu ich strzępieniu się. Nożyki wyrównują krawędź, a ścieg zabezpiecza precyzyjnie brzeg. Umożliwia również łączenie ze sobą materiałów na krawędziach. Są to podstawowe funkcje tej maszyny. Zdarza się, że zapominamy o jeszcze innych jej możliwościach, np.: o marszczeniu.

Kiedy warto marszczyć materiał?

Najczęściej funkcję marszczenia wykorzystujemy, jeśli szyjemy falbanki czy inne tego typu elementy, które później wszywamy w szew. Bez większego wysiłku możemy zrobić to zmarszczenie na owerloku. Można to zrobić bez konieczności użycia dodatkowej stopki. Funkcja marszczenia przyda się także np.: do wszywania szerokiej gumki do brzegu materiału.

Jak ustawić owerlok do marszczenia materiału?

Sedno tkwi w samych ustawieniach. Należy odpowiednio wyregulować i ustawić:

– różnice transportu na wdawanie;

– zmniejszyć szerokość ściegu;

– zwiększyć naprężenie nici.

Od tych parametrów oraz od rodzaju samego materiału zależy gęstość marszczenia.

Specjalne stopki do marszczenia materiałów to doskonałe rozwiązanie

Na rynku dostępne są również stopki przeznaczone do owerloków, które ułatwiają wykonanie marszczenia przy krawędzi tkaniny. Szczególnie przydadzą się podczas np.: szycia firanek, zasłon, tworzenia ozdobnych falbanek w ubraniach.

Sprawdź także inne artykuły oraz produkty: