- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak nauczyć się szyć prosto na maszynie?
Na początku szycie prosto i estetycznie na maszynie do szycia wcale nie jest prostą czynnością. Każdy początkujący musi sporo ćwiczyć, mieć cierpliwość i nie poddawać się. Są oczywiście pewne sposoby, które pozwolą nam udoskonalać tą umiejętność. O nich za chwilę.
Co jest najtrudniejsze?
Zwyczajnie ucieka nam materiał i linia szwu nie jest wówczas prosta. Może to irytować, bowiem nie uzyskujemy oczekiwanego efektu.
Na początek warto pracować i obrabiać materiały łatwiejsze. Mowa przede wszystkim o tym, aby nie były zbyt elastyczne i rozciągliwe. Szycie np.: dzianiny jest już wyższym poziomem w nauce i praktyce szycia.
Dodatkowo na początek wybierajmy prostsze kroje, na których łatwiej trenować. Polecamy szycie np.: kwadratowych czy prostokątnych poszewek na poduszkę, obszywanie brzegów firanki, zasłonki czy obrusu, uszycie prostej torby na zakupy, worka na obuwie dla dziecka czy bluzki bez rękawów albo spódnicy „z koła” na gumce itp. Na takich projektach warto dużo ćwiczyć. Poziom trudności zwiększamy wraz z wypracowaniem umiejętności i sprawności w szyciu.
Pierwszy pomysł na szycie równo, czyli szyj do linii na płytce ściegowej
Na każdej płytce ściegowej maszyny do szycia znajdują się linie. Nie są one tam bez powodu. Służą dokładnie celowi równego szycia. Wystarczy wybrać odpowiednią, pasującą nam linię i wzdłuż tej linii prowadzimy brzeg materiału. Pilnujemy, aby nie wyjechać tkaniną za ów linie. Jest to najprostsza z metod nauki równego szycia na maszynie.
Nauka szycia z użyciem liniału magnetycznego. Czym on jest?
W sklepach krawieckich i pasmanteryjnych możemy dopytać o tzw. liniał magnetyczny, który również pomoże w nauce równego szycia. Jak? Jest to nic innego jak niewielki magnes, który mocujemy do płytki ściegowej w wygodnym dla nas miejscu. Następnie wzdłuż niego prowadzimy krawędź materiału, tak aby nie wysunął się poza magnes. Jest to niedrogi gadżet acz bardzo użyteczny w początkowej nauce szycia.
Inwestycja w stopkę wspomagającą równe szycie na maszynie
Kolejnym pomysłem, jak szyć prosto na maszynie, jest zakup specjalnych stopek, które ułatwiają pracę z materiałem. Są to następujące stopki:
– z prowadnikiem krawędziowym – stopka ułatwia przeszywanie materiału wzdłuż krawędzi w odpowiednio wyregulowanej odległości od brzegu. Zapewnia równiutkie przeszycie wzdłuż brzegu;
– stopka z linijką – stopka ułatwia wykonywanie równoległych szwów w stosunku do krawędzi materiału czy innych ściegów, dzięki odpowiedniej końcówce z linijką;
– prowadnik krawędziowy – element montowany do trzpienia igły lub do samej stopki; ustawia się go w pożądanej odległości od brzegu materiału, wspomaga równoległe przeszycia materiału, np.: pikowanie.
Sprawdź także inne wpisy, oraz produkty: