- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Nici gumowe i elastyczne, kiedy mogą okazać się przydatne?
Zarówno nici gumowe jak i elastyczne w pewnych sytuacjach mogą okazać się niezastąpione. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na ich zastosowanie. Postaramy się również pokrótce opisać, w jaki sposób przeprowadzać prace krawieckie, by posługiwanie się wymienionymi nićmi nie było kłopotliwe.
Nici gumowe
Nici gumowe to tak naprawdę cieniutka gumka nawinięta na szpulę. Za jej rozciągliwy charakter najczęściej odpowiada wchodzący w skład produktu silikon. Dodatkowo wykorzystywany jest również poliester – współcześnie najbardziej popularny materiał stosowany do produkcji nici. Nici gumowe przeznaczone mogą być zarówno do szycia ręcznego, jak też maszynowego. W tym drugim przypadku najchętniej wykorzystywane bywają maszyny typu owerlok. Również tradycyjna maszyna do szycia jaką jest stębnówka w pewnych sytuacjach będzie odpowiednia. Jednak jej zastosowanie w przypadku posługiwania się nićmi gumowymi, może wymagać nieco większych umiejętności krawieckich. Gumonici wykorzystywane bywają najczęściej do wykonywania marszczeń. Odpowiednio stosowane pozwalają na znaczące zwiększenie estetyki oraz funkcjonalności wyrobu. Wykonując standardowe marszczenie gumonić stosuje się w połączeniu z odpowiednio dopasowaną nieelastyczną nicią do szycia maszynowego. W takim zestawieniu nić gumowa zawsze wykorzystywana jest jako dolna i w związku z tym nie musi być ona w pełni dostosowana do kolorystyki wykorzystywanego materiału. Ponadto nici opisywanego rodzaju wykorzystuje się czasem do produkcji sztucznej biżuterii, takiej jak bransoletki oraz naszyjniki bez zapięcia.
Nici elastyczne
Nici elastyczne w znacznym stopniu przypominają opisywane powyżej gumonici. Warto jednak pamiętać, że nie są to dokładnie te same produkty i nie powinny być stosowane zamiennie. Wykonanie typowych marszczeń za pomocą nici elastycznych może być dosyć kłopotliwe. Natomiast doskonale się one nadają do zszywania oraz wykańczania różnego rodzaju tkanin rozciągliwych. Za ich pomocą można na przykład wytwarzać stroje kąpielowe lub bieliznę. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniej igły do maszyny. Najlepiej sprawdzą się modele z okrągłymi końcówkami. Zaleca się, by szycie nićmi elastycznymi wykonywane było (tak jak w przypadku gumonici) za pomocą maszyny typu owerlok. Jednak w razie konieczności można również posłużyć się domową maszyną wielofunkcyjną. W takiej sytuacji należy pamiętać, by wybrać tzw. ścieg overlockowy lub zygzak trójstopniowy. W przypadku trudności z szyciem można spróbować posłużyć się stopką z rolkami do trudnych tkanin.