Porady

Stopki krawieckie – co warto o nich wiedzieć?

Stopki do maszyny do szycia

Stopka krawiecka stanowi jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej standardowej maszyny do szycia. Decydując się na zakup nowego urządzenia krawieckiego możemy być pewni, że wraz z nim otrzymamy zestaw co najmniej kilku najbardziej podstawowych stopek. Tego rodzaju części do maszyn do szycia stanowią bowiem niezbędny element, umożliwiający prawidłowy przebieg prac. Warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi na rynku modelami stopek, by móc dobrać te, które będę najbardziej odpowiadać indywidualnym potrzebom.

Najczęściej w podstawowym składzie stopek znajduje się tak zwana stopka uniwersalna, półstopka oraz stopka do zamków krytych. Stopka uniwersalną przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania ściegów prostych, które nazywane są również stebnowymi oraz ściegów typu zygzak. Za ich pomocą można zszyć w sposób trwały i estetyczny dwa kawałki materiału. Półstopka czyli tzw. połówka wykorzystywana bywa najczęściej do wszywania zamków. Stopka do zamków krytych posiada na swej spodniej stronie dwa rowki, które stykając się z ząbkami zamka traktują je jak prowadnice i poprzez to umożliwiają zachowanie niezwykle równej odległości szwu. Igła wbijana jest niezwykle blisko zamka i dzięki temu uzyskiwany efekt wizualny może prezentować się bardzo korzystnie. Zamek przykryty warstwą materiału, jest niemal niewidoczny.

Często podstawowy zestaw stopek okazuje się w pełni wystarczający. Za ich pomocą można z łatwością wykonać wiele najbardziej typowych prac krawieckich. Zwłaszcza osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z samodzielnym szyciem, nie będą zawiedzione funkcjonalnością opisywanych części do maszyn do szycia.

Stopki dodatkowe

W pewnych sytuacjach okazuje się, że dodatkowe akcesoria mogą w sposób znaczący ułatwić realizację pracy. Decydując się na wybór konkretnego rodzaju stopki dodatkowej pamiętajmy o tym, by wszelkie części do maszyn do szycia dobierać w sposób rozsądny, dopasowany do charakteru naszej pracy. Nie kierujmy się bezrefleksyjnie opiniami innych, nawet znacznie bardziej doświadczonych krawców. Dobierzmy akcesoria, które w najszerszym zakresie ułatwią nam realizacje zadań.

Stopka do obszywania dziurek

Często stopki tego rodzaju są wykonane z tworzywa sztucznego. Za ich pomocą można w znaczący sposób przyspieszyć prace związane z obszywaniem dziurek. Dostępne stopki dzielą się na te przystosowane do maszyn wykonujących pracę w sposób automatyczny oraz półautomatyczny. W związku z tym przed dokonaniem zakupu koniecznie należy zorientować się, jaki rodzaj urządzenia znajduje się w naszym posiadaniu.

Stopka do ściegu overlockowego

Chociaż jako osoby od wielu lat związane z branżą odzieżową uważamy, że najwyższej jakości ścieg do wykańczania brzegów materiału można uzyskać wyłączne za pomocą maszyny typu overlock, to zdajemy sobie sprawę, iż w pewnych okolicznościach, może się okazać, że zakup urządzenia tego rodzaju nie będzie możliwy. W sytuacjach tego typu radzimy zaopatrzyć się w stopkę do ściegu overlockowego. Umożliwi ona zszycie krawędzi materiału w sposób estetyczny i solidny. Zachęcamy jednak jednocześnie do powtórnego rozważenia zakupu maszyny typu overlock.

Jak dobrać stopkę?

Większość dostępnych na rynku stopek może być stosowana wraz z różnymi typami maszyn do szycia. Dokonując wyboru, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość ściegu oraz posiadany przez maszynę rodzaj chwytacza. Może być on wahadłowy lub rotacyjny. Pamiętajmy, że w przypadku urządzeń posiadających chwytacz wahadłowy, igła może poruszać się wyłącznie w lewo lub prawo. Natomiast igła w maszynie z chwytaczem rotacyjnym porusza się dodatkowo wzdłuż jego krawędzi. Te odmienne możliwości sprawiają, że różne jest pole pracy igły. W stopce znajduje się otwór, wewnątrz którego porusza się igła. W związku z tym należy zawsze zwracać szczególną uwagę na kształt otworu. Musi być on w pełni dopasowany do kształtu ruchu igły.

Ponadto należy pamiętać o tym, by zakupić stopki, których system mocowania będzie dopasowany do danego typu maszyny. Współcześnie najczęściej wykorzystywany jest zatrzaskowy system matic (system szybkozłączki stopki). Zastosowana standaryzowana metalowa poprzeczka sprawia, że zamontowana z uchwycie stopka jest niezwykle stabilna. Jednak nie jest to regułą i wciąż jeszcze zetknąć można się z modelami maszyn do szycia, w których stopki przykręcane są za pomocą śrubek. Co ważne często okazuje się, że stopki wyprodukowane przez jednego z producentów, doskonale nadają się do zastosowania wraz z maszynami innych marek. W związku z tym dokonanie odpowiedniego zakupu z pewnością nie będzie przysparzało nam trudności.