Porady

Kontrafałdy – czym są i gdzie znajdują zastosowanie? Powracający trend modowy

Kontrafałdy to rodzaj marszczenia na tkaninie wykorzystywany w spódnicach i w sukienkach o kształcie trapezowym, na wzór litery A. Kontrafałdy są doskonałym dopełnieniem rozkloszowanej spódnicy. Kontrafałdy to fałdy powstałe poprzez ułożenie kantami do siebie dwóch fałd. Kontrafałda różni się od tradycyjnej plisy tym, że nie chowa pojedynczej plisy do środka, ale eksponuje ją na zewnątrz, dokładając do niej kolejne i kolejne plisy.

Kontrfały i ich zalety. Dlaczego tak chętnie wybierane są przez kobiety?

Kontrafałdy tworzą wysmuklające linie pionowe, dzięki czemu świąteczny wizerunek, jak i każdy inny jest tak pożądany. Kontrafałdy pięknie układają się w ruchu, tworzą rozłożystą kreację, bardzo kobiecą, odrobinę też dziewczęcą. Dodatkowo – co cenią wszystkie kobiety – kontrafałdy mają działanie optycznie wyszczuplające sylwetkę. Dotyczy to głównie:

– zaznaczenie talii;

– podkreślenie zgrabnych nóg;

– zatuszowanie kompleksów związanych z brzuchem;

– optycznie pomniejszenie masywniejszych ud;

– odwrócenie uwagi od masywnych łydek;

– estetyczne podkreślenie pośladków;

– doskonały model, zwłaszcza dla sylwetki o kształcie klepsydry.

Najbardziej lubiany model sukienki/spódnicy z kontrafałdą to ta o wspomnianej linii litery A, kończąca się kilka centymetrów nad kolanem. Jest to model z kontrafałdą tworzącą swoiste, geometryczne wykończenie. Doskonałe talkowanie stoi tu wyraźnie na miejscu pierwszym.

Kontrafałdy – krótki tutorial jak powstają sukienki/spódnice?

Uszycie kontrafałd na spódnicy lub na sukience przebiega w następujących krokach:

1. Przygotowanie potrzebnych akcesoriów i materiału. Potrzebne będą centymetr krawiecki, nożyczki, mydełko krawieckie oraz odpowiedni wymiar materiału w kształcie prostokąta (np.: 55 cm długości na 220 cm szerokości);

2. Obliczanie równych i regularnych kontrafałd, czyli jaka będzie długość kontrafałdy po rozłożeniu i złożeniu oraz co ile centymetrów będziemy robić odstępy pomiędzy kontrafałdami. Wymiary i ilość kontrafałd opieramy na podstawowej zmiennej, czyli docelowego obwodu pasa;

3. Zaznaczamy szpileczkami kontrafałdy i odstępy pomiędzy nimi;

4. Gdy pozaznaczane szpilkami miejsca odstępów i kontrafałd są zrealizowane to przechodzimy do składania zakładek.

5. Gdy na całość wykrojonego prostokąta nałożymy szpilki wyznaczające kontrafałdy to czas na rozpoczęcie szycia. Przeszywamy kontrafałdy zachowując pół-centymetrowy odstęp od brzegu tkaniny i projekt gotowy.

Kontrafałdy – jak zestawić je modowo? Do czego pasują?

Kontrafałdy w tym sezonie zyskały wiele zwolenniczek. Jest to stosunkowo krótka spódniczka, ale niezwykle dziewczęca oraz jednocześnie i kobieca. Kontrafałdy doskonale komponują się z tkaniną w kratkę czy w geometryczne albo graficzne wzory. Do spódnic z kontrafałdą pasują zestawione golfy, sweterki, koszule jak również casualowe T-shirty czy marynarki. Kontrafałdy na sukienkach i spódnicach to obecnie modowy hit. Z powodzeniem mogą być zestawione zarówno w sposób codzienny jak i bardziej wykwintny i zobowiązujący.