Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Czy na overlocku można szyć?

Overlock to maszyna do szycia specjalistyczna, która ma przypisane konkretne zadanie, nie jest to więc maszyna wielofunkcyjna, jak maszyny do szycia typowo domowe. Overlock ma za zadanie przede wszystkim tworzyć szew obrzucający, który służy do zabezpieczenia krawędzi materiału przed strzępieniem i stworzyć szew bardziej elastycznym.

Pamiętajmy, że każda tkanina to splątane ze sobą nici wątku i osnowy. Ich przecięcie w dowolnym miejscu osłabia splot i tym samym dochodzi do jego rozplątywania się, strzępienia. Overlock ma za zadanie zapobiegnięcie temu, poprzez solidne wykończenie krawędzi tkaniny.

Maszyna funkcyjna i jej zalety

Pamiętajmy o tym, że overlock to maszyna funkcyjna, nie ma tylu opcji jak np.: maszyna wielofunkcyjna domowa. Działa również zupełnie inaczej niż stębnówka - maszyna do zszywania warstw materiału, łączenia bazowym ściegiem podstawowym. Obecnie na rynku jest jednak coraz więcej overlocków, które mają wiele dodatkowych funkcji oferowanych przez ich producentów.

Jak szyje się na overlocku?

Ścieg overlockowy można zobaczyć na każdym ubraniu. Odwrócenie ubrania na lewą stronę ukazuje nam ścieg na brzegu tkaniny, o charakterystycznym łańcuszkowym wyglądzie. To właśnie szew overlockowy. Maszyna ta może szyć przy pomocy trzech, a czasem nawet pięciu nici naraz. Dzięki temu ścieg z tej maszyny jest bardzo wytrzymały, mocny oraz elastyczny. Jest to szczególnie ważne w branży odzieżowej. Nitki szwu są tak splątane, aby zapobiec jakiemukolwiek strzępieniu.

Dodatkowo overlocki wyposażone są w specjalne noże, które obcinają wystające nitki, równają krawędź tkaniny - tuż przed jej wykończeniem ściegiem obrzucającym. Nierzadko przy dzianinach szycie na overlocku jest wystarczające i nie wymaga już dodatkowego zszycia na maszynie tradycyjnej, czy stębnówce.

Czy na overlocku można szyć? Najważniejsze ściegi i funkcje maszyny

Overlock to przede wszystkim następujące funkcjonalności szycia, które są niezmiernie ważne i przydatne, jeśli decydujemy się na szycie wszelkiej odzieży:

- obrzucanie przy pomocy 1 lub 2 igieł i odpowiednio dobranej ilości nitek;

- obrzucanie z rolowaniem tkaniny;

- obrzucanie z wszywaniem tasiemki;

- obrzucanie z wszywaniem gumki;

- szycie zaszewek.

Zobacz także:

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj