Porady

Jak szyć owerlokiem?

Owerlok to z jednej strony popularny ścieg, a z drugiej – dedykowana do tegoż maszyna szwalnicza. Korzystanie z tej drugiej, nawet dla osób, które już miały styczność z innymi urządzeniami do szycia, często jest nie lada wyzwaniem. Dlatego dzisiejszy tekst poświęcimy właśnie początkom pracy z owerlokami. Tym bardziej, że jest maszyna do szycia, która niezwykle ułatwia codziennie tworzenie nowych projektów.

Podstawowe funkcje i zalety

Wśród najważniejszych możliwości maszyn dedykowanych owerlokowi, możemy wymienić na pewno zszywanie i obrzucanie krawędzi materiałów nicią. Jednak ich możliwości na tym się nie kończą. Dzięki nożom, maszyny te pozwalają na wyrównanie brzegów materiału. Poza tym – rzecz jasna – obszywają je. Dzięki temu, wykorzystywanie owerloka w codziennej pracy sprawia, że materiały są chronione przed pruciem i strzępieniem. Dzięki temu końcowe produkty naszej pracy są zdecydowanie trwalsze, niż wówczas, gdy łączymy tkaniny innymi ściegami.

Stopka w maszynie, czy osobne urządzenie?

W większości domowych maszyn do szycia można wymienić stopkę, a także odpowiednio ustawić parametry, żeby szyć owerlokiem. Jest to w zupełności wystarczające rozwiązanie, jeśli szyjemy hobbystycznie, czy też tylko na własny użytek i liczymy się z tym, że łączenia tkanin nie będą idealnie mocne. Jednak profesjonalne szycie wymaga odpowiedniej maszyny szwalniczej, której głównym przeznaczeniem jest właśnie dbanie o styl wykończenia materiałów.

Początki pracy – wybierz nici o kilku kolorach

Wśród dostępnych na rynku owerloków, znajdują się zarówno maszyny 3, 4, jak i 5-nitkowe. Owerloki pięcionitkowe pozwalają wykonać najtrwalsze łączenia. Na początku swojej pracy z maszyną, dobrze jest wykorzystać kilka szpul – dokładnie tyle, ile obsługuje nasza maszyna. Dzięki temu, już po obszyciu pierwszej krawędzi, będzie łatwo zorientować się, w którym miejscu jest wykorzystywana konkretna nić. To pozwoli na lepsze dobieranie kolorów w przyszłości, a przy okazji pomoże oswoić się z maszyną.

Odpowiednie naprężenie nici

Korzystanie z kilku kolorów nici na początku pracy ma więcej zalet. Dzięki niemu możesz dokładnie sprawdzić, jak dany stopień naprężenia nici wpływa na jej ostateczny wygląd w ściegu. Na początku możesz ustawić wartość wspólną dla wszystkich nitek w owerloku. Jeżeli będą one widoczne nie po tej stronie krawędzi materiału, to niezbędne będzie zwiększenie naprężenia.

Właściwe ustawienie noża

Początki pracy to także zapoznawanie się z możliwościami noża i tego, w jaki sposób jego ustawienia wpływają na głębokość szwu. Jeśli ustawisz go blisko płytki, ścieg będzie wąski. To dobry wybór dla delikatnych tkanin. Inaczej będzie w przypadku łączenia materiałów grubszych.

Zabezpieczenie szwu

Samo szycie na owerloku domowym lub przemysłowym, jeśli już ma się z nim pewne doświadczenia, jest bardzo przyjemne. Jednak ochrona szwu przed pruciem wymaga nieco wprawy, bo te maszyny szwalnicze raczej nie ułatwiają nam pracy i nie umożliwiają szycia wstecz tak, jak np. stębnówki. Istnieje kilka sposobów na zakończenie szwu w owerloku. Jednym z najpopularniejszych jest pozostawienie wolnego łańcuszka ściegu i potem zawiązanie go, lub wciągnięcie do szwu. Choć niektórzy producenci wskazują, że do nitek owerlokowych można wykorzystywać specjalny klej.

Wybór igieł

Szycie na jakiejkolwiek maszynie wiąże się z koniecznością wymiany igieł. Dlatego też pamiętaj, żeby zawsze mieć pod ręką przynajmniej kilka igieł do owerloka, które będą odpowiednie dla twojego urządzenia. Jest to szczególnie ważne podczas łączenia tkanin, bo niewymienione igły potrafią przerwać nitkę, lub opuścić kilka ściegów. A to sprawi, że łączenie tkanin nie będzie tak dobre, jak byśmy tego chcieli.

Przygotowanie stanowiska pracy

Bez względu na to, czy szyjesz dla siebie, czy też pracujesz przy przemysłowych maszynach do szycia, pamiętaj o tym, żeby zadbać o miejsce w którym pracujesz. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla twojego komfortu i samopoczucia w czasie szycia. Dlatego też zadbaj o odpowiednie krzesło do owerlokastół do maszyny do szycia, który pozwoli ci swobodnie działać, a także – last but not least – oświetlenie do maszyny do szycia. Dopiero tak przygotowane stanowisko pracy zagwarantuje, że będzie ona zarówno wydajna, jak i przyjemna.