Przeszukaj blog
Kategorie bloga

Maszyny do szycia – czym kierować się przy wyborze?

Pytanie: „jaką wybrać maszynę do szycia?” często stawiają sobie osoby poszukujące odpowiedniego sprzętu, niezależnie od poziomu umiejętności krawieckich i szwalniczych. Przeznaczenie danej maszyny, to główna determinanta tego, wśród jakich maszyn do szycia będziemy się poruszać i czego będziemy od nich oczekiwać. Generalnie, maszyny do szycia dzielimy na te domowe i przemysłowe. Maszyny domowego użytku mają na celu krawiectwo wyłącznie na potrzeby własne, najbliższego otoczenia i zdecydowanie mniej obciążone są godzinami pracy.Odmiennie jest w przypadku maszyn przemysłowych, których zadaniem jest bardziej masowa produkcja i wymagania im stawiane są większe w zakresie wytrzymałości, solidności mechanizmów, energooszczędności, szybkości działania, niskiego poziomu hałasu, co także przekłada się na komfort pracy.

Maszyny przemysłowe często są maszynami wąskiej specjalizacji, procesy krawieckie zostają wyodrębnione tak, aby dana maszyna skupiała się w 100% na konkretnym etapie prac, co przyśpiesza i udoskonala estetyczne, jakościowe i ilościowe wyniki całego procesu (stąd występują przykładowo maszyny typu: stebnówki, owerloki, renderki, hafciarki, guzikarki itp.).

Maszyny domowe to natomiast maszyny uniwersalne, a ich funkcjonalności dotyczą wielu etapów szycia, lecz w sposób dość ogólny. W tym zakresie polecamy dla osób początkujących – maszyny domowe mechaniczne, tak aby od podstaw poznać budowę i działanie maszyny do szycia. Dla osób bardziej zaawansowanych w domowe krawiectwo doskonałym wyborem mogą okazać się maszyny elektroniczne, albo idąc jeszcze o krok dalej: maszyny komputerowe – wyposażone w pamięć i możliwości zapisu sekwencji ściegów, ustawień w celu ich łatwego przywołania.

Kryteria podziału maszyn do szycia

Maszyny do szycia, w tym przypadku głównie przemysłowe, możemy podzielić ze względu na funkcjonalność. Wyróżniamy więc m.in:

- stebnówki – maszyny bazowe, zwłaszcza w profesjonalnych pracowniach krawieckich i szwalniczych, których domeną jest ścieg prosty. Służą one przede wszystkim zszywaniu materiałów. Znajdują zastosowanie podczas lamowania, marszczenia, pikowania, wszywania taśm, sznurków itp. W zależności od tkanin do których są dedykowane – wyróżniamy stebnówki do tkanin lekkich i średnich oraz trudnych w obróbce ( odpowiednio występuje wówczas inny mechanizm transportu materiału – ząbkowy, ząbkowo-stopkowy czy potrójny)

- overlocki – maszyny wykonujące szew na krawędzi materiału, często z nożykami wyrównującymi krawędź i obcinającymi nitki, wykonują połączenie materiałów, wykończenie lub obszycie. Ich znaczenie jest bardzo ważne, zwłaszcza przy szyciu odzieży;

- renderki – maszyny oferujące tzw. ścieg drabinkowy. Przy ich pomocy poradzimy sobie nawet z najbardziej rozciągliwą dzianiną. Specjalna konstrukcja ściegu sprawia, że nawet przy rozciąganiu materiału, ścieg zaciska się, dzięki czemu jest bardzo trwały;

- inne specjalistyczne maszyny do szycia, to np.: hafciarki, guzikarki, lamowniki, maszyny do pikowania itd.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny profesjonalnej:

- szybkość ściegu;

- budowę maszyny i jej solidność;

- silnik maszyny i jego energooszczędność (polecane silniki typu servo – około 75% oszczędności energii);

- napęd typu DirectDrive w głowicy maszyny;

- cichą pracę i niwelację drgań;

- odpowiednie ledowe oświetlenie

- duże pole robocze;

- intuicyjny panel obsługujący;

- ilość automatycznych programów, automatyczne dodatkowe funkcjonalności i inne.

Zobacz także:

Części do maszyn do szycia

Jak szyć owerlokiem?

Zostaw komentarz
Odpowiedz
Zaloguj się aby dodać komentarz.

Menu

Kod QR

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto do korzystania z listy życzeń.

Zarejestruj