Owerlok to maszyna, przed którą stawiane są inne zadania, niż przed maszyną uniwersalną. Jest to maszyna funkcyjna, do realizacji ściśle określonych prac. Jeśli jesteś początkującą osobą w krawiectwie, ale w perspektywie masz cel rozwoju i udoskonalania swoich umiejętności, to warto postawić na owerlok. Maszyna ta daje naprawdę wiele możliwości krawieckich.
Jest to maszyna do szycia służąca przede wszystkim zabezpieczeniu krawędzi tkaniny przed strzępieniem się. Dzięki nożykom odpowiednio wyrównuje brzeg tkaniny, pozbawia go wystających nitek, a następnie wzmacnia tzw. ściegiem obrzucającym.
Dlaczego brzegi tkanin warto obrzucać?
Każdy materiał to tzw. nitka wątku i osnowy. Nitki te są w tkaninie odpowiednio pomiędzy sobą splątane. W sytuacji, gdy przetniemy materiał, to samo robimy ze splotem nitki wątku i osnowy. W tym miejscu splot jest słabszy i zaczyna się pruć – wysnuwają się na brzegu nieestetyczne nitki. Owerlok i proponowane przez niego ściegi tworzą estetyczny i trwały szew, który zapobiega dalszemu pruciu się tkaniny.
Jaka jest geneza?
Wcześniej do obrzucania tkanin służył ścieg zygzak. Do teraz można zygzak użyć w tym celu, korzystając z maszyny uniwersalnej. Nie jest on jednak idealny, bowiem ścieg zygzak zbudowany jest wyłącznie z 1 nitki. Inaczej jest przy owerloku, który szyje i tworzy ścieg minimum 2 nitkowy, a także 3, 4, a nawet 5 nitkowy. Ścieg ten jest wytrzymały oraz elastyczny, co oznacza, że doskonale pracuje z tkaniną w trakcie jej użytkowania.
Co najczęściej szyje overlock?
Ściegi są przede wszystkim wykorzystywane do wspomnianego tradycyjnego obrzucania tkaniny, ale także do łączenia warstw materiałów, tworzenia zaszewek, zakładek, obrzucania tkaniny wraz w wszyciem tasiemki/gumki, rolowania tkaniny na brzegach. Owerlok jest niezastąpiony do szycia tkanin elastycznych, mocno rozciągliwych, tj. dzianin sweterkowych, czy dresowych tkanin.
Najczęściej wykorzystywany jest w branży odzieżowej. Praktycznie każde spodnie, spódnica, sukienka, bluzka, koszula itd. mają boki i szwy wykończone charakterystycznym ściegiem.
Nierzadko owerlokiem obszywa się krawędzie na rękawach, kołnierzach, mankietach i nogawkach – warto, aby maszyna posiadała w tym celu wolne ramię. Można szyć także pościel, obrusy, torby, zabawki – pluszaki, pokrowce i wiele innych elementów.
Dużym atutem jest regulacja dyferencjału, czyli szybkości ząbków transportu i tym samym podawania tkaniny. Dzięki tej opcji możemy niwelować marszczenie się tkaniny lub wręcz przeciwnie – wykonywać dekoracyjne marszczenia. Regulacja dyferencjału wspomaga także szycie elastycznych tkanin, bez ich naciągania.
Atutem jest także regulacja ustawień noży lub ich odłączenie, regulacja długości i szerokości ściegu, docisku stopki i ważnego parametru, jakim jest naprężenie nici.
Sprawdź również: