Porady

Dlaczego maszyna do szycia wciąga materiał?

Dlaczego maszyna do szycia wciąga materiał? Jedna z częstszych usterek maszyny do szycia

W trakcie naszej pracy z maszyną do szycia mogą nam przydarzyć się rożne usterki i uciążliwości. Bardzo ważne jest, abyśmy potrafili je samodzielnie diagnozować i znaleźć przyczyny ich wystąpienia. Jest to ważny element budowania naszego krawieckiego doświadczenia. Poznanie bolączek naszej maszyny do szycia i radzenie sobie z nimi daje nam komfort pracy. Są bowiem problemy, które nie wymagają od razu serwisowania. Jednym z częstych problemów z maszyną do szycia jest wciąganie materiału pod stopkę i towarzyszące temu często pętelkowanie. Warto wiedzieć co jest tego przyczyną i jak można temu zaradzi .

Niewłaściwe nawleczenie nici górnej – jako najczęstsza przyczyna wciągania materiału przez maszynę do szycia

Najczęściej winą wciągania materiału przez maszynę do szycia jest nieprawidłowe nawleczenie nici górnej. Jest to proces niezmiernie ważny i powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją i schematem producenta maszyny. Nie można pominąć żadnych punktów przewlekania nici (prowadników) oraz należy zachować bezwzględną kolejność. Pamiętajmy również, że nawlekanie nici zawsze wykonujemy przy podniesionej stopce docisku i podniesionej do najwyższego poziomu igle. Tylko taki stan jest gwarancją prawidłowości poprowadzenia nici.

Przy nawlekaniu nici warto sprawdzić czy prawidłowo przebiega nić przez zespół naprężający – przez talerzyki naprężacza i haczyk. Należy też zweryfikować czy nie ma tam resztek nici. Żeby się upewni , że nitka górna, od której tak naprawdę zależy szycie, jest dobrze ulokowana w naprężaczu – podnieś stopkę i pociągnij ostrożnie za nitkę za dziurką igły, od siebie. Wyciągnij z 8-10 cm nitki. Powinna znaleźć się wówczas tam gdzie trzeba.

Dlaczego maszyna do szycia wciąga materiał? Sprawdź prawidłowość naprężenia nici

Drugim elementem, który musi zostać poddany ocenie, gdy maszyna wciąga nam materiał to naprężenie nici. Niewłaściwe naprężenie nici nieestetycznie marszczy materiał. Zwyczajowo najczęściej dobiera się naprężenie nici na poziomie 4 – używane w większości prac. Czasem jednak obrabiany materiał wymaga zmiany naprężenia – naprężenie jest zbyt mocne. W wielu maszynach można też regulować naprężenie nici dolnej.

Dlaczego maszyna do szycia wciąga materiał? Pozostałe możliwe przyczyny

Warto sprawdzić stan bębenka, czy nie doszło do jego uszkodzenia, a tym samym do nieprawidłowego prowadzenia nici i wciągania materiału oraz pętelkowania. Taki efekt może też dawać uszkodzona szpulka. Być może należy ją wymienić na nową.

Nieodpowiednie, nierównomierne nawiniecie nici dolnej na szpulkę bębenka również może być problemem, bo powoduje to niewłaściwe zmiany naprężenia nici i w konsekwencji wciąganie materiału i pętelkowanie.

Pamiętajmy także, aby nie zaczynać szyć od samego brzegu materiału, bo może być on wówczas wciągnięty pod spód. Rozpocznij około 5mm dalej, uszyj kilka ściegów, przeszyj materiał wstecz i dopiero zacznij szyć od jego brzegu. Przed startem szycia warto również sprawdzi , czy nitka bębenka jest wyciągnięta na wierzch płytki i przytrzymać ją delikatnie podczas rozpoczęcia szycia.

Zobacz także: