Porady

Dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał? Główne przyczyny tego problemu

Szycie na maszynie to sama przyjemność i dla wielu z nas prawdziwa pasja. Warto jednak na początku przygody z maszyną do szycia zapoznać się z pewnymi prawidłowościami i możliwymi problemami, które prawdopodobnie pojawią się podczas pracy. Jednym z nich jest właśnie zagadnienie – dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał? Przyczyn może być naprawdę wiele, ale z czasem i wraz z praktyką samoistnie będziesz w stanie je zdiagnozować i w większości przypadków samodzielnie im zaradzi. Jeśli maszyna do szycia marszczy materiał to efekt naszej pracy nie będzie zadawalający. Należy więc bezwzględnie zdiagnozować problem.

Jaki wykonać pierwszy krok, gdy maszyna do szycia marszy materiał?

Należy w pierwszej kolejności sprawdzić igłę, czy nie jest ona uszkodzona, zakrzywiona. Ważne jest także, czy igła została właściwie wkręcona. Następnie warto ponownie założyć zarówno górną jak i dolną nitkę. Nierzadko to właśnie pomaga. Pamiętajmy również o tym, jak bardzo ważne jest perfekcyjne i zgodne z instrukcją nawleczenie nici przez wszystkie wskazane elementy. Pominięcie któregokolwiek z nich może być przyczyną m.in. tego, że maszyna do szycia marszczy materiał.

A może niewłaściwie dobrana nić jest przyczyną marszczenia materiału przez maszynę?

To również ważny punkt do weryfikacji. Należy zadbać o to, aby nici każdorazowo były wysokiej jakości. Dodatkowo należy dostosować rodzaj włókna do ściegu, techniki szycia i rodzaju obrabianego materiału. Czasem złe dopasowanie tych elementów powoduje, że maszyna do szycia marszczy materiał i nie tylko.

Dlaczego maszyna do szycia marszy materiał? A może to naprężenie nici jest winne?

Jak najbardziej zbyt mocne naprężenie nici może spowodować to, że tkanina nieładnie się marszczy. Należy wówczas odpowiednio zmniejszyć wartość na pokrętle naprężenia nici.

Rodzaj wybranego ściegu – czy ma wpływ na to, że maszyna marszczy materiał?

W tym przypadku głównie chodzi o wybór długości ściegu. Jeśli maszyna zaczyna marszczyć materiał, spróbuj zmniejszyć długość ściegu. Niektóre maszyny do szycia są nawet tak skonstruowane, że najdłuższy ścieg w maszynie przeznaczony jest docelowo do marszczenia tkaniny i od razu taki wychodzi spod samej maszyny. Zapoznaj się więc z funkcjonalnościami Twojej maszyny do szycia. Marszczeniu się materiału w maszynie może również pomóc specjalny stabilizator/usztywniacz do tkaniny.

Inne przyczyny dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał?

Warto pamiętać o zachowaniu czystości maszyny, czasem bowiem jakaś nitka, która utkwiła między blaszkami bębenka może powodować marszczenie materiału. Inne przykładowe przyczyny to także m.in.:

– źle włożona szpulka na dole;

– źle zamontowana stopka;

– źle dobrana stopka do rodzaju wykorzystywanego ściegu;

– zapchany transporter tkaniny i w konsekwencji oporne przesuwanie się materiału;

– wyłączony transport, pokrętło sterowania gęstością ustawione na wartość zerową

– wspomniane resztki zerwanych nitek czy połamanych igieł w środku maszyny itp.

Zobacz także: