Porady

Maszyna do dzianin – jaką wybrać?

Maszyna do dzianin i materiałów elastycznych okazuje się nabierać znaczenia, gdy na naszej drodze krawieckiej pojawiają się projekty z tkanin rozciągających się. Nawet będąc bardzo sprawnym operatorem stębnówek, w przypadku tego typu materiałów, może pojawi  się potrzeba wsparcia specjalistycznym ściegiem, a najlepiej sprzętem. Materiał dzianinowy często nie chce przesuwać się płynnie po płytce ściegowej, marszczy się, zwija, rozciąga nadmiernie, albo zostaje wciągnięty pod płytkę i maszyna przestaje szyć.

W takim wypadku należy pamiętać o zmianie ściegu na ścieg elastyczny np.: owerlokowy. Nie każda maszyna do szycia domowa posiada ten ścieg, więc warto, aby stanowiło to jedno z kryteriów przy wyborze maszyny do szycia o domowym charakterze. Tego typu ścieg zdecydowanie lepiej poradzi sobie z dzianiną niż np.: ścieg zygzakowy – czasem stosowany w zastępstwie owerlokowego. Jeśli jednak nasze potrzeby w zakresie estetyki, wydajności pracy są większe, często pracujemy z dzianiną to należy sięgnąć po funkcyjną maszynę do szycia dzianin, czyli owerlok.

Maszyna do dzianin – owerlok i cover. Jakie są różnice i do czego służą?

Maszyna do dzianin owerlok to specjalistyczna maszyna do obrzucania krawędzi, zszywania materiałów czy podwijania. Wyróżniamy najczęściej owerloki 2-, 3-; 4-; 5- nitkowe, które tworzą charakterystyczny ścieg pętelkowo – stebnówkowy. Za ten typ ściegu odpowiedzialny jest chwytacz dolny i chwytacz górny overlocku, który tworzy pętelki. Igła z kolei prowadzi stebnówkowy ścieg. Owerlok doskonale radzi sobie nawet z najbardziej elastyczną dzianiną. Na rynku spotykamy także maszynę o nazwie cover, inaczej zwana maszyną drabinkową. To również funkcyjna maszyna do dzianin. Czym więc różni się cover od owerloku? Otóż rodzajem tworzonego ściegu. W przypadku maszyny drabinkowej przykładowo ścieg taki można zobaczyć na klasycznym T- shircie. Z prawej strony koszulki mamy pojedynczy, podwójny czy nawet potrójny ścieg prosty (w zależności od liczby igieł w maszynie, a z lewej, wewnętrznej strony koszulki mamy ścieg zabezpieczający). Zarówno owerlok jak i maszyna drabinkowa są niezastąpione przy szyciu odzieży, gdzie często pracuje się z dzianiną.

Owerlok, jako podstawowa maszyna do dzianin. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup maszyny do dzianin typu owerlok należy obiektywnie zweryfikować swoje potrzeby i oczekiwania. Pod tym kątem dobieramy parametry techniczne maszyny do dzianin. Dla potrzeb domowych zazwyczaj wystarcza maszyna uniwersalna ze wspomnianym ściegiem elastycznym. Jeśli jednak oczekujemy czegoś znacznie więcej to odpowiedzią są maszyny do dzianin – przemysłowe. Poniżej przedstawiamy listę parametrów, na jakie polecamy zwrócić uwagę przy wyborze maszyny typu overlock:

– liczbę igieł w maszynie;

– ilość nitek maszyny do dzianiny;

– posiadany silnik – energooszczędny i cichy typu servo czy tradycyjny sprzęgłowy;

– konstrukcję maszyny, materiał wykonania i podzespoły;

– stopień zautomatyzowania wybranych funkcji,

– prędkość szycia, czyli ilość ściegów na minutę;

– max szerokość obrzutu;

– max długość ściegu;

– zintegrowane oświetlenie LED pola pracy;

– kompatybilny stolik i blat pracy;

– dostępność części zamiennych i podzespołów ;

– poziom hałasu, budowa i mechanizmy zapobiegające drganiom i wibracjom itp.