Porady

Obsługa maszyny do szycia – co na początek warto wiedzieć o budowie maszyny

Obsługa maszyny to podstawa, którą należy opanować, aby móc tworzyć projekty o różnym poziomie trudności. Kupując swoją pierwszą maszynę, warto postawić na maszynę mechaniczną, która pozwoli nam od podstaw nauczyć się jej obsługi i poznać zależności pomiędzy ustawieniami maszyny a efektem szycia. Następnie warto wybrać zaawansowaną maszynę komputerową. Metoda prób i błędów w przypadku nauki obsługi maszyny do szycia jest najbardziej owocna. Dla potrzeb nauki obsługi maszyny do szycia wybierzmy maszynę z głównymi funkcjonalnościami, najważniejszymi ściegami (prosty- stebnówkowy, zygzak, owerlokowy, elastyczny i kilka ozdobnych), maszynę cieszącą się renomą i dobrą opinią wśród użytkowników, a także sprawdzonej marki, np.: Siruba, Jack, Brother.

Przed rozpoczęciem użytkowania maszyny, w ramach jej obsługi, warto zapoznać się z następującymi kwestiami:

– nawlekanie nici górnej maszyny;

– automatyczne nawijanie nici na szpulkę;

– wyjmowanie i wkładanie bębenka;

– nawlekanie nici dolnej;

– wymiana stopki;

– zakładanie igły w igielnicy, itd.

Warto również zaznajomić się z podstawowymi pojęciami z zakresu obsługi maszyny, tak aby potrafić je zdefiniować. Najważniejsze pojęcia z zakresu budowy maszyny to:

– szpulka i koszyk chwytacza;

– chwytacz dolny rotacyjny czy wahadłowy;

– bębenek;

– poziomy czy pionowy trzpień maszyny na szpulę nici;

– prowadnik maszyny;

– regulator naprężenia;

– nawijacz;

– płytka ściegowa z podziałką;

– koło zamachowe;

– wolne ramię;

– pozycjonowanie igły.

Obsługa maszyny do szycia – czynności do wykonania przed rozpoczęciem przygody z maszyną

Kolejny etap to zapoznanie się z umiejscowieniem i funkcjonalnością najważniejszych pokręteł, przycisków maszyny do szycia. Kluczowe w tym zakresie są:

– pokrętło wyboru ściegu – pokrętło ma graficznie wskazane ściegi do wyboru, znajduje się po prawej stronie maszyny;

– pokrętło wyboru szerokości ściegu – przy ściegu prostym nie ma znaczenia, ale przy zygzaku, ściegach ozdobnych, elastycznych już jak najbardziej jest istotne i niezbędne;

– pokrętło wyboru długości ściegu – czyli co ile milimetrów przesunięty zostanie materiał do kolejnego wbicia igły, inaczej długość skoku do przodu igły. Najczęściej w maszynach jest to zakres od 0 do 4,5 mm.

– pokrętło naprężenia nici – istotne w zależności od obrabianego materiału: czy jest elastyczny, bardziej sztywny, lekki czy trudny itp. Odpowiednie naprężenie jest bardzo istotne dla estetyki i prawidłowości szycia. Zbyt duże naprężenie powoduje marszczenie się materiału, a zbyt małe spowoduje, że szew będzie luźny;

– dźwignia szycia wstecznego – pomocna do ryglowania, czyli zabezpieczenia zakończenia ściegu przed rozszyciem

– regulacja docisku stopki i dźwignia podnoszenia stopki.

Przed rozpoczęciem nauki szycia należy pamiętać o najważniejszych zasadach obsługi maszyny do szycia:

1. Stabilne podłoże dla maszyny zapobiegające drganiom i wibracją;

2. Okresowa konserwacja maszyny i dbanie o nią (zapewnienie odpowiedniego pokrowca);

3. Zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria, jak np.: stopki funkcyjne, zapasowe igły, prujkę, pędzelek, szpulki i smar do konserwacji;

4. Regularne wykonywanie ćwiczeń, które nauczą nas kolejno: wyczucia maszyny, prowadzenia materiału, równego szycia, szycia przy ciasnych łukach, funkcjonalności maszyny, dopasowania ustawień maszyny względem materiału itp.

Zobacz także: