Porady

Dlaczego maszyna rwie nici? Jakie są podstawowe tego przyczyny?

Szycie na maszynie to prawdziwa sztuka i rzemiosło. Nierzadko zdarza się, że praca na maszynie przerywana jest niepożądanym zerwaniem nici. Dlaczego maszyna rwie nici?

Aby efekt pracy był zadawalający, a sama praca z maszyną przyjemna, należy poznać pewne zależności występujące w konstrukcji maszyny, oraz stosowanych akcesoriach, wobec jakości wykonania ściegów. Poniżej przybliżmy kilka podstawowych zależności i rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na to, czy nitka prowadzona jest równo, jednolicie i bez jakichkolwiek problemów.

Zerwanie nici w maszynie – górna lub dolna nić?

Pierwszym krokiem do wykonania, gdy maszyna do szycia zerwie nici jest sprawdzenie, czy górna nitka jest na pewno prawidłowo nawleczona. Pominięcie jakiegokolwiek kroku w procesie nawlekania może być przyczyną „wyskoczenia nici” z jakiegoś elementu i zerwanie jej. Podczas nawlekania nici pamiętajmy o tym, aby podnieść stopkę docisku. Wówczas talerzyki naprężacza rozchylają się odpowiednio i łatwo pomiędzy nimi umieścić ni .

W przypadku nici dolnej, korzystajmy z nawinięcia na szpulkę nici w sposób automatyczny. Raczej odstąpmy od samodzielnego jej nawijania. Nawinięcie nici za pomocą szpulownika zapewnia równomierne i jednolite rozłożenie nici.

Zerwanie nici w maszynie – pamiętaj o doborze igły i jakości nici

Często przyczyną zrywania nici w maszynie jest także niewłaściwie dobrana igła – jej grubość wobec grubości nici. Gdy takie niedopasowanie występuje, wówczas nitka niewłaściwie przechodzi przez oczko igły, zwiększa się tarcie, strzępienie nici, a z czasem jej zrywanie. Na jakość szycia i m.in. problem związany ze zrywaniem nici w maszynie wpływa również sama jakość nici. Niestety nie każda nici różnią się pomiędzy sobą jakością i tym samym podatnością na strzępienie czy zrywanie.

Naprężenie nici i jego wpływ zrywanie nici w maszynie. Jak rozpoznać niewłaściwie dobrane naprężenie nici do tkaniny?

Naprężenie nici w maszynie może być zbyt duże lub zbyt małe. W konsekwencji może prowadzić do zrywania nici w maszynie. Jak rozpoznać błędne naprężenie nici? Otóż:

– Zbyt duże naprężenie nitki górnej – na wierzchniej stronie materiału pokazuje się wówczas nić od szpulki. Należy zmniejszyć naprężenie nici górnej przekręcając odpowiednio pokrętłem regulacji naprężenia na niższą wartość;

– Zbyt małe naprężenie nitki górnej – na spodniej stronie materiału pokazuje się nić od igły. W takiej sytuacji należy zwiększyć naprężenie nici górnej przekręcając pokrętłem regulacji naprężenia na wyższą wartość.

Pamiętajmy też o sprężynie w naprężaczu, jeśli jest zerwana i wymaga wymiany to objawia się to dużym pętelkowaniem nici i jej zrywaniem.

Jakie ewentualne uszkodzenia maszyny mogą być przyczyną zrywania nici w maszynie?

Zrywanie nici w maszynie może być także przykładowo wynikiem drobnych uszkodzeń płytki ściegowej, chwytacza i bębenka. Często są one konsekwencją skrzywionej igły. Nitka ocierając się o te drobne uszkodzenia ulega ostatecznie zrywaniu. Pamiętajmy też o dbaniu o czystość naszej maszyny. Zawsze usuwajmy resztki nitek z bębenka, czyśćmy maszynę z kurzu itp.