Porady

Co się szyje na owerloku?

Co się szyje na owerloku?

Owerlok to maszyna funkcyjna, bez której wielu z nas – działających w świecie krawiectwa – nie wyobraża sobie pracy. Jest to bardzo przydatna maszyna do szycia zarówno dla amatorów szycia, a tym bardziej dla profesjonalistów. Owerlok najogólniej rzecz ujmując ma na celu obrzucenie tkaniny, zabezpieczając jej brzegi przed nieestetycznym pruciem. Owerloki wyposażone są w tym celu w odpowiednie nożyki, które wyrównują brzeg, a następnie ścieg kilku – nitkowy (z pomocą nawet kilku igieł) wykańcza go w estetyczny sposób.

Główne funkcjonalności owerloka

Z pomocą owerloka z całą pewnością:

– połączymy kilka warstw materiału;

– zabezpieczymy krawędzie tkaniny przed pruciem się;

– wykończymy „na gotowo” produkt, zwłaszcza wyroby odzieżowe.

Co się szyje na owerloku? Jakie głównie materiały są na nim opracowywane?

Maszyny typu owerlok znajdują przede wszystkim zastosowanie w przypadku materiałów bardzo elastycznych. Są to najczęściej wszelkiego typu dzianiny: rozciągliwe, sweterkowe, dresowe itp. Materiały tego typu najlepiej szyć owerlokiem bowiem wówczas ścieg pracuje wraz z tkaniną. Ścieg jest wytrzymały, poddaje się rozciąganiu, nie pęka. Naprężenie nitek w ściegu jest wówczas optymalne względem rozciągliwości materiału. Dzianiny najczęściej wykorzystywane są do szycia różnych elementów garderoby damskiej, jak i męskiej.

Do czego najczęściej używa się owerlok? Jakie elementy możemy użyć przy jego zastosowaniu?

W szafie każdego z nas znajduje się z całą pewnością wiele ubrań, które powstały z użyciem owerloku. Jak wspomnieliśmy powyżej, przemysł odzieżowy opiera się na tego typu maszynie do szycia. Dla amatorskich prób stworzenia np.: spódnicy, bluzki, sukienki itp. również polecamy zastosowanie owerloka. Wówczas efekt będzie bardzo profesjonalny, estetyczny i ładny.

Jakie ściegi używa się w owerloku i do czego?

Owerlok może tworzyć ścieg przy użyciu 2, 3, 4, a nawet 5 nitek. Powstały ścieg może mieć efekt ściegu zrolowanego na krawędzi tkaniny, albo ściegu całkowicie płaskiego.

Jednym z wariantów ściegu w owerloku jest tzw. mereżka. Jest to piękny ścieg rolujący, który często używany jest do wykończenia apaszek, chust, dołów sukienek – wykonanych z materiałów cieńszych i delikatnych, np.: letniej odzieży.

Bardzo popularny jest ścieg 4 – nitkowy, który jest bardzo solidny i trwały, można rzec najmocniejszy wśród wszystkich oferowanych przez owerlok. Ścieg ten jest używany do szycia i łączenia np.: dzianinowych spódniczek, sukienek, T-shirtów, bluz, koszul, spodni czy legginsów.

Ścieg 3 – nitkowy z kolei wykorzystuje się do obrzucania krawędzi szwów, w celu zabezpieczenia materiału przed strzępieniem się.

Ścieg 2 – nitkowy to wykończenie krawędzi cienkich i średniej grubości tkanin oraz nierzadko obrzucenie bardzo delikatnych oraz subtelnych materiałów jak np.: szyfon, jedwab, tiul itp.

Podsumowując, można stwierdzi , że zastosowanie owerloku – zwłaszcza w branży odzieżowej, ale nie tylko – pozostaje niezastąpione.

Sprawdź także: