Porady

Ścieg siatkowy – czym jest ta coraz popularniejsza technika?

Ścieg siatkowy zwany jest często siatkową koronką czy też techniką filetu. Ścieg siatkowy to nic innego jak technika szydełkowania, która operuje zestawieniem okienek pustych i pełnych w siatkowym układzie. Najprościej jest to zrozumieć patrząc na papier milimetrowy. Jeśli na takim papierze wypełnimy określone kratki ołówkiem – jako te pełne, pozostawiając wybrane kratki według schematu jako te puste to uzyskamy określony wzór czy symbol. Tak działa również ścieg siatkowy, szydełkujemy puste kratki i kratki pełne, które wypełnione są tzw. półsłupkami. Dzięki temu możemy uzyskać prawdziwe dzieła i różnorodność wzorów. Na rynku dostępne są także pomocne gotowe schematy do prac ze ściegiem siatkowym, które bardzo przypominają schematy do haftu krzyżykowego.

Ścieg siatkowy – jakie wzory możemy uzyskać?

Poznając ścieg siatkowy możemy wykorzystać w pełni naszą wyobraźnię. Z pomocą ściegu siatkowego możemy przedstawić rożne geometryczne wzory, kwiaty, literki, symbole, owoce, postaci, zwierzęta i inne obiekty. Z użyciem ściegu siatkowego powstają nierzadko przepiękne i oryginalne serwety, narzuty, obrusy, podkładki, firanki, zasłony, poszewki, a nawet biżuteria i ubrania. Przed rozpoczęciem pracy z ściegiem szydełkowym siatkowym warto najpierw zrobić projekt na kartce papieru. Technika jest stosunkowo prosta, ale wymaga jednak dużej precyzji, skupienia i cierpliwości.

Na czym w skrócie polega technika „filetu”, czyli ścieg siatkowy?

Ścieg siatkowy to wspomniane okienka pełne i puste. Okienka pełne uzyskujemy robiąc cztery słupki, jeden po drugim bez jakichkolwiek oczek pomiędzy nimi. Cztery słupki wkłuwane są w kolejne oczka niższego rzędu, dwa z nich tworzą słupki wypełniające oczko. Okienka puste z kolei to jeden słupek, następnie dwa oczka łańcuszka i ponownie jeden słupek wkłuty w odstępie dwóch oczek od tego poprzedniego. Początek każdej robótki szydełkowej z ściegiem siatkowym to wykonanie łańcuszka o liczbie oczek podzielnej przez trzy plus pięć dodatkowych oczek, z których pierwsze trzy oczka utworzą brzegowy bok okienka, a kolejne dwa oczka to trzeci z boków okienka. Następnie wkuwamy szydełko w ósme oczko łańcuszka początkowego i robimy słupek i znowu dwa oczka itd.

Ubrania wykonane „filetem” czyli ściegiem siatkowym

W obecnym świecie coraz częściej poszukiwane są zindywidualizowane projekty, nie robione masowo, a ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach. Z tegoż względu rola i popularność ściegu siatkowego wzrasta. Pojawia się coraz więcej pięknych ubrań wykonanych ściegiem siatkowym, techniką ręczną. Są to produkty bardzo pożądane, takie jak np.: bielizna, topy, sweterki, chusty, sukienki itp.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *