- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Czy można szyć bez owerloka?
Owerlok stanowi coraz bardziej popularny typ maszyny szwalniczej. Dostępne są zarówno w pełni specjalistyczne urządzenia przemysłowe, jak i nieco mniej zaawansowane maszyny domowe. O ile w przypadku zastosowań profesjonalnych rezygnacja z owerloka wydaje się raczej niemożliwa, to w warunkach domowych zdarzają się sytuacje, w których cały proces szycia, w tym obszywanie krawędzi, przeprowadzany jest wyłącznie przy użyciu maszyny wielofunkcyjnej.
Wszystkie standardowe domowe maszyny do szycia posiadają tzw. ścieg zygzakowy. Za jego pomocą można w stosunkowo łatwy sposób wykończyć brzegi materiału. Uzyskany efekt będzie trwały. Jeśli zostanie odpowiednio wykonany, to pozwoli w pełni uniemożliwić prucie się tkaniny. Niestety jego estetyka może okazać się nie do końca zadowalająca. Nawet bardzo starannie wykonany szew nie będzie sprawiał w całkowicie profesjonalnego wrażenia. Swym wyglądem znacznie odbiegać będzie od typowych ściegów, które najczęściej wykorzystywane bywają do wykańczania krawędzi materiałów. O ile więc funkcjonalność zygzaka można uznać za zadowalającą, to efekt wizualny najprawdopodobniej nas rozczaruje. W przypadku odzieży oraz innego rodzaju wyrobów tekstylnych kwestie estetyczne nie powinny być zaniedbywane, dlatego warto poszukać innych rozwiązań, które prezentować będą się znacznie atrakcyjniej niż opisany typ ściegu.
Często okazuje się również, że maszyna wielofunkcyjna, którą się posługujemy, posiada nieco bardziej zaawansowaną funkcjonalność i umożliwia wykonywanie ściegu owerlokowego. Nie będzie on co prawda w pełni odpowiadał efektom jakie uzyskać można przy użyciu prawdziwej maszyny typu owerlock, jednak również może prezentować się całkiem korzystnie. Z pewnością efekt wizualny będzie znacznie bardziej zadowalający niż w przypadku wspomnianego powyżej zygzaka. Co ważne estetykę ściegu można w znacznym stopniu poprawić, jeśli wykorzysta się odpowiednią stopkę owerlokową (najlepiej taką z obcinaczem).
Jednak pamiętajmy o tym, że wszystkie wymienione sposoby obszywania brzegów materiału są tyko substytutem możliwości jakie oferuje prawdziwy owerlok. Tradycyjne domowe maszyny do szycia nie są w stanie wykonać ściegu, który prezentować będzie się w sposób w pełni profesjonalny. W związku z tym każdy kto do swojej krawieckiej pasji podchodzi z prawdziwym zaangażowaniem, powinien rozważyć zakup maszyny szwalniczej typu owerlok.