- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Haft richelieu – jak wygląda? Jaki to rodzaj haftu?
Haft richelieu (inaczej wenecki) to haft prezentujący ażurowe kompozycje i wzory wypełnione słupkami i pajączkami umieszczanymi jako łączenia w miejscu, gdzie tkanina celowo została usunięta, tworząc planowany wzór. Miejsce usunięcia tkaniny najpierw obtaczany ściegiem dzierganym, tak aby potem wyciąć tkaninę od spodu. Dla wielu z nas haft richelieu może przypominać koronkę.
Haft richelieu uchodzi za nietrudny w użyciu, a przy tym bardzo efektowny i zaskakujący swoimi możliwościami. Haft richelieu wykonuje się be użycia tamborka.
Haft richelieu – skąd się wywodzi?
Specyficzna nazwa haftu oczywiście nie jest przypadkowa. Haft richelieu został wprowadzony po raz pierwszy we Francji w XVII wieku. Nazwa została zaczerpnięta na cześć francuskiego męża stanu kardynała Richelieu.
Jak wykorzystuje się haft richelieu? Co można dekorować weneckim haftem?
Wzory haftu richelieu doskonale prezentują się jako zdobienia na obrusach, serwetkach, podkładkach i bieżnikach. Haft richelieu może również zagościć jako piękna roleta rzymska w oknie czy jako elegancka i zdobna, tekstylna dekoracja zawieszona na ścianie. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego i wyróżniającego się to haft richelieu z pewnością przypadnie Ci do gustu. Możesz również skusić się na poszewki do poduszek z haftem richelieu czy narzutę na kanapę, łóżko oraz fotele. Zwłaszcza jeśli stawiamy na klasyczne i eleganckie wnętrza. Obrusy i serwety z haftem richelieu powinny zagościć w naszej jadalni, salonie czy sypialni. W sprzedaży są zarówno wersje prostokątne, owalne czy okrągłe, w szerokiej ofercie rozmiarowej.
Jaka tkanina jest najlepsza dla haftu richelieu?
Postawmy na tkaninę typu płócienna bawełna albo len. Na starcie naszej przygody z haftem richelieu warto wybrać białą tkaninę i białe nici. Jest to zestawienie wyjątkowo efektowne i wybaczające początkowe błędy w hafcie. Efekt będzie imponujący. Należy również zwrócić uwagę na grubość tkaniny. Dla uczących się haftu weneckiego niech będzie on średniej grubości. Gruba tkanina wygląda mniej elegancko, a cienka z kolei może okazać się zbyt trudna do okiełzania przez początkujących. Najlepsze nici do haftu richelieu to z kolei mulina. Składa się ona ze splotu wielu nitek, więc można elastycznie modyfikować grubość haftu. Dla przykładu brzegi mogą być poprowadzone ściegiem dzierganym z mniejszą liczbą nitek, a wypełnienie wzoru z większej, aby stworzyć efekt jego wypukłości.
Haft richelieu wzory – czy można zakupić gotowe schematy, ułatwiające wyszywanie?
Jak najbardziej dostępne są wzory haftu richelieu naprasowane na 100% lnie. Najczęściej są to zestawy z dołączonym zdjęciem wzoru i szczegółowym opisem jego wykonania. Wzór haftu richelieu zaprezentowany jest też w wersji graficznej, ze wskazaniem konkretnych rozmiarów. Decydując się na naukę haftu richelieu pamiętajmy o zakupie specjalnych nożyczek w pasmanterii. Są to małe nożyczki, z prostymi i bardzo ostrymi końcówkami.
Sprawdź także: