Porady

Jak długo trwa nauka szycia na maszynie?

Masz plan, aby rozpocząć naukę szycia na maszynie. Marzy Ci się szycie własnych projektów, realizacja własnych pomysłów na tkaninie. Musisz mieć świadomość, że jest to proces, który wymaga czasu, rozwoju umiejętności, stopniowego zwiększania stopnia trudności. Nauka szycia wymaga cierpliwości, zaangażowania, wytrwałości i czasu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile trwa nauka szycia na maszynie. Można jednak założyć, że dla opanowania podstaw potrzeba nam co najmniej kilku miesięcy. Warsztat jednak szlifujemy przez cały czas.
Czas nauki szycia zależy także od tego co już potrafimy. Jeśli zaczynamy od podstaw, to warto wybrać się na jakiś fajny, stacjonarny kurs (chociażby tygodniowy), który nauczy nas solidnie podstaw.

Od czego należy zacząć naukę szycia na maszynie?

Najważniejszym jest nauczenie się posługiwania narzędziami szycia. Należy rozpracować działanie maszyny do szycia – jak nawlekać igłę, jak wkładać szpulkę do bębenka, jak regulować ustawienia maszyny, od czego są poszczególne pokrętła itp. Istotnym jest dowiedzieć się do czego służą konkretne igły, stopki, jak wykonuje się podstawowe ściegi i do czego się ich używa. Należy poznać podstawowe terminy związane z szyciem, np.: fastrygowanie, ryglowanie, docisk stopki, transport materiału itp.
Kolejnym krokiem jest nauka posługiwania się wykrojem – zwłaszcza, jeśli chcesz koncentrować się na szyciu ubrań. Jak wycinać kawałki, jak je przypinać i jak je zszywać ze sobą?

Skąd czerpać wiedzę w zakresie szycia na maszynie? Na bazie czego się uczyć?

Tak jak wspomnieliśmy, polecamy krótkie kursy szycia, najlepiej stacjonarne, choć mogą być także w formie online. Warto wykorzystać moc Internetu. Polecamy dołączenie do różnych forów internetowych o szyciu, gdzie można wymieniać się wzajemnie doświadczeniami. Inną metodą są filmiki instruktażowe, tutoriale o szyciu, np.: dostępne na kanałach YouTube.
Podjąłeś już decyzję i jesteś zdeterminowany, żeby poznać tajniki szycia na maszynie. Zrób plan swojej nauki. Warto kierować się następującymi poradami:
– poszukaj nieskomplikowanego projektu, wzorców na poziomie podstawowym. Niech to będzie projekt z maksymalnie 6 kawałkami do zszycia. Polecamy na początek uszycie: poszewki na poduszkę, obrusu, torby na zakupy, spódnicy w kształt litery A.
– wybierz tkaninę łatwą w obróbce. Unikaj na początku śliskich, transparentnych materiałów, tkanin mocno elastycznych czy grubych i ciężkich. Wymagają one bardziej zaawansowanych umiejętności;
– zdecyduj się na projekt zakładający dominację linii prostych, nad zakrzywionymi;
– do swojej nauki wykorzystaj najlepiej materiały recyklingu – np.: stare obrusy czy zasłony.
Zobacz także inne wpisy oraz produkty: