Porady

Jak szyć dzianinę na owerloku?

Dzianina to materiał najczęściej wykorzystywany głównie do szycia ubrań i elementów garderoby. Jest doskonała do szycia sukienek, spódnic, spodni, kostiumów, bluzek, czapek i innych odzieżowych projektów. Dzianina wykorzystywana jest również, jako materiał dekoracyjny, np.: na zasłony czy firanki.

Największą trudność w szyciu dzianiny na maszynie sprawia jej główna cecha, czyli elastyczność tkaniny. Dzianina to wyrób włókienniczy powstały w wyniku tworzenia rządków i kolumn wzajemnie powiązanych ze sobą oczek. Charakteryzuje ją więc ścisłość rządkowa i kolumienkowa oraz określona długość nitki w danym oczku. Dzianina to różnorodne sploty i różna jej grubość.

Szycie dzianiny na maszynie uniwersalnej, wieloczynnościowej jest trudnym zadaniem. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z nią owerlok. Jest to maszyna głównie przystosowana do prac z elastycznymi tkaninami.

Jak należy przygotować owerlok do szycia elastycznej dzianiny?

Na początku należy poznać szczegółowo instrukcję obsługi. Różni producenci to czasem różne niuanse w obsłudze. Należy skonfigurować owerlok, aby pracował z dzianiną. Oznacza to wyregulowanie napinaczy igieł i wyregulowanie chwytacza, a także odpowiednie ustawienie docisku stopki. Ważne jest odpowiednie dobranie igły i nici, aby były ze sobą kompatybilne, nie występowały żadne tarcia. Dobieramy długość ściegu, odpowiednie naprężenie nici (w owerloku zmiany są naprawdę niewielkie, a ich wpływ jest znaczący), a także odległość noża.

Przy szyciu dzianin warto tez zadbać o posiadanie przez owerlok możliwości wyłączenia czy też schowania noży obcinających. Wówczas poza obrzucaniem brzegów dzianiny możemy wykorzystać owerlok także do innych zadań, np.: ściegi ozdobne, tworzenie zakładek.

Ustawienia owerloku względem obrabianej dzianiny zależą także od samej tkaniny. Dla przykładu: w przypadku cienkiej dzianiny lepiej, aby szew był wąski, co może powodować konieczność usunięcia lewej igły owerloku. Jeśli szyjemy gęste lub luźne dzianiny to można z kolei usunąć prawą igłę, aby uzyskać korzystniejszy, szerszy szew.

Podsumowując, szew uzyskany na dzianinie z owerloku jest równie elastyczny jak sama tkanina i doskonale pracuje wraz z nią podczas użytkowania. Materiał nie marszczy się, nie rozciąga podczas szycia, a szew nie pęka podczas eksploatacji tkaniny.

Sprawdź także inne wpisy oraz produkty: