Nie ulega wątpliwości, że maszyna do szycia wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. W ramach prac konserwacyjnych wykonuje się praktyki oliwienia kluczowych elementów maszyny do szycia. Generalnie przyjmuje się, że oznakami tego, że maszyna na pewno wymaga konserwacji, w tym oliwienia są:
– maszyna działa coraz głośniej, maszyna stuka;
– mechanizm maszyny działa ciężko i opornie;
– maszyna zacina się, praca maszyny nie jest płynna;
– można zaobserwować utrzymujący się na maszynie pył, kurz czy resztki nici, tkaniny.
Jak często powinniśmy oliwić maszynę do szycia? Czy są jakieś zasady?
Częstotliwość oliwienia maszyny w dużej mierze zależy od intensywności jej używania. Jeśli maszynę do szycia eksploatujemy sporadycznie, raz na jakiś czas to powinniśmy ją oliwić nie rzadziej niż raz na pół roku. Jeśli używanie maszyny jest standardowe to najlepiej oliwić ją raz na 3 miesiące. Przy bardzo regularnej pracy na maszynie, stosunkowo intensywnej albo gdy obrabiamy materiały pylące się jak np.: dzianiny, welur rekomendujemy oliwienie maszyny nawet raz w tygodniu. Oliwienie powinno dotyczyć chwytacza i igielnicy. W tym przypadku samo czyszczenie maszyny warto przeprowadzić nawet po każdym użyciu – usunąć zabrudzenia z płytki ściegowej i bębenka.
Co potrzebne jest nam do procesu oliwienia maszyny do szycia?
Do samego oliwienia potrzebujemy specjalnego oleju wazelinowego w tubce, często znajduje się na standardowym wyposażeniu maszyny do szycia. Nie wolno używać olejów kuchennych i innego zastosowania. Dodatkowo warto przygotować sobie: pędzelek z twardym włosiem, sprężone powietrze, miękką szmatkę. Przydają nam się przy precyzyjnym czyszczeniu maszyny.
Jak naoliwić maszynę do szycia? Jak przystąpić do tego procesu?
Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie maszyny. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się pod płytką ściegową i w okolicy chwytacza. Należy więc zdemontować płytkę z użyciem śrubokręta lub zwolnić blokadę, a następnie podważyć i wyjąć płytkę. Czyścimy bębenek, kosz chwytacza oraz ząbki transportera.
Następnie należy naoliwić sam chwytacz. Wprowadzamy około 1-2 krople olejku wazelinowego. Kolejnym elementem maszyny wymagającym oliwienia jest igielnica. Do igielnicy możemy dostać się tak samo jak do szarpaka. Dzięki naoliwieniu, mechanizm igielnicy będzie pracował ciszej i efektywniej.
Sprawdź także inne wpisy: