Jak szyć bardzo cienkie materiały? Czyli krótki poradnik, jak poradzić sobie z delikatnymi tkaninami
Na początek, jakie materiały uznajemy za cienkie? Chodzi przede wszystkim o tiul, szyfon, muślin, jedwab, satynę, acetet, dederon czy wiskozę. Materiały te w praktyce często podczas szycia przesuwają się, ślizgają oraz bardzo łatwo je uszkodzić.
Od czego zacząć szycie cienkich tkanin? Jak je usztywnić na czas szycia?
Bardzo dobrym pomysłem jest usztywnienie delikatnych tkanin, tak aby łatwiej było je szyć. Na rynku dostępne są specjalne spray’e do usztywniania. Są to syntetyczne zamienniki krochmalu lub usztywniacze oparte na cukrze, odpowiednie do większości tkanin. Możemy jednak posłużyć się sprawdzoną empirycznie metodą, jeszcze z czasów naszej babci. Wystarczy wykrochmalić materiał, czyli zanurzyć go we własnoręcznie przygotowanej papce powstałej przez gotowanie wody z mąką ziemniaczaną. Dzięki takiemu zabiegowi tkanina stanie się sztywniejsza, ale przede wszystkim nie rozciąga się już tak bardzo po skosie. Krochmal również zabezpiecza – na czas szycia – brzeg cienkiej tkaniny, nie będzie się on strzępił.
Jakie naprężenie nici przy delikatnych i zwiewnych tkaninach?
W przypadku takich tkanin raczej nie sprawdzą się domyślne ustawienia maszyny w zakresie naprężenia. Najlepiej jest przetestować ustawienia naprężenia na kawałku tkaniny. Zazwyczaj jednak cienkie materiały wymagają zmniejszenia naprężenia nici górnej.
Jaka igłę wybrać do cienkich tkanin?
Materiały typu tiul, szyfon, jedwab itp. wymagają cienkich igieł o mniejszym rozmiarze. Wszystko po to, aby igła nie uszkodziła struktury materiału i zostawiała na tkaninie jak najmniejsze dziurki. Proponuje się igły o rozmiarach 60 i 70. Nie powinno się używać do cienkich tkanin igieł o grubości 80 czy 90.
Zrezygnuj z maszynowego szycia wstecz
Rekomendujemy, aby nie wykańczać szwu maszynową opcją. Delikatne tkaniny mogą na to zareagować zmarszczeniem się albo nadmiernym wyciągnięciem. Lepiej ręcznie i ostrożnie zakończyć ścieg.
Szycie delikatnych tkanin – jaką stopkę dobrać?
Cienkie tkaniny to przede wszystkim równie delikatne i prawie niewidoczne wykończenia. Wówczas całość wygląda estetycznie. Z pomocą przychodzą specjalne stopki do podwijania i obrębiana, które pozwolą uzyskać efekt podwinięcia zaledwie na szerokość trzech milimetrów.
Przy cienkich tkaninach stosujemy stopki kroczące, które zaprojektowane są tak, aby warstwy tkaniny poruszały się pod igłą w tym samym czasie. Tkaniny nie rozciągają się, nie ślizgają się i szwy splotu nie wypaczają się. Warto również przy delikatnych tkaninach podnieść lekko wysokość standardowej stopki dociskowej, aby zmniejszyć nacisk na tkaninę.
Zobacz również inne artykuły: