Porady

Dlaczego maszyna szyje w miejscu?

Dlaczego maszyna szyje w miejscu? Pytanie, które nie raz pojawi się w trakcie naszych doświadczeń z maszyną do szycia

Pracując z maszyną do szycia – nawet dla użytku domowego – należy zapoznać się z jej budową, podzespołami i ich głównymi zadaniami, mechanizmem działania oraz z najczęstszymi problemami oraz awariami, które mogą wystąpi . Dlaczego maszyna szyje w miejscu? – to jedna z takich awarii. Warto ją poprawnie zdiagnozować i znaleźć przyczyny. Czasem usunięcie takiej awarii jest możliwe do przeprowadzenia samodzielnie, czasem potrzeba będzie interwencji mechanika.

Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że maszyna szyje w miejscu?

Jeśli widzisz, ze maszyna szyje w miejscu, bowiem transport materiału nie działa, czyli ząbki mechanizmu transportowania nie „podają” materiału to znak, że coś nieprawidłowego dzieje się z tym mechanizmem. Transport materiału to bowiem zębata, metalowa płytka zlokalizowana pod ściegową płytką, odpowiedzialna za przesuwanie materiału o jeden skok ściegu. Po pierwsze należy sprawdzić czy transport tkaniny nie został przypadkiem wyłączony. Ważnym aspektem jest również, fakt czy stopka jest opuszczona jak należy. Czasem zdarza się, że transport materiału nie chce ruszyć bowiem z uwagi na zbyt grubą warstwę materiału stopka ustawiona jest pod zbyt dużym skosem.

Nie działający transport materiału przyczyną szycia maszyny w miejscu – poważniejsza awaria

Czasem pomoc mechanika jest nieodzowna. Zdarza się bowiem, że ząbki transportu nie wysuwają się właściwie w otworkach płytki ściegowej. Prawidłowo to około 1mm nad płytkę ściegową. Mechanik musi wówczas wyregulować ten mechanizm. Sprawdź także czy ząbki transportu nie są przypadkiem uszkodzone. Wówczas mechanizm należy wymienić na nowy.

Maszyna szyje w miejscu – może to efekt zabrudzenia

Jeśli maszyna szyje w miejscu należy sprawdzić pod płytką ściegową, czy nie zgromadził się kurz, brud czy resztki tkanin i nitek. To właśnie one mogą uniemożliwiać prawidłowe działanie maszyny do szycia.

Nieprawidłowy docisk stopki – kolejna przyczyna szycia maszyny w miejscu

Maszyna, która wyposażona jest w funkcjonalność regulacji docisku stopki może „odmówi ” szycia, gdy parametr ten nie jest ustawiony prawidłowo względem rodzaju materiału (głównie grubości tkaniny). Im wyższa wartość tego parametru tym większy docisk stopki.

Dlaczego maszyna szyje w miejscu? Nie zapomnij o długości ściegu

Czasem możemy zapomnieć o tym, że długość ściegu ustawiona jest w maszynie do szycia na „0”. W takiej sytuacji maszyna szyje w miejscu i wystarczy odpowiednio przestawić ów parametr.

Zobacz także: