Porady

Dlaczego maszyna do szycia supełkuje?

Dlaczego maszyna do szycia supełkuje?

Czasem może zdarzyć się, że maszyna zaczyna plątać nitkę, kulkować ją, supełkować i pętelkowa. Jakbyśmy tego nie nazwali jest to problem, który uniemożliwia nam dalsze szycie na maszynie. Pętelkowanie maszyny to awaria, której możemy zaradzić samodzielnie, wystarczy tylko właściwie zdiagnozować przyczynę i ją usunąć. I o tym pokrótce poniżej.

Dlaczego maszyna do szycia supełkuje? Zacznij od prawidłowego nawleczenia nici w maszynie

Nawleczenie nici górnej rzutuje wprost na pracę maszyny, w tym na supełkowanie nici. Nawlekajmy każdorazowo nić zgodnie z instrukcją producenta maszyny do szycia, nie wolno nam pominąć żadnego miejsca przeprowadzenia nici. Podczas nawlekania nici, stopka docisku powinna być podniesiona, wówczas talerzyki naprężacza rozchylają się odpowiednio i nitka przechodzi w pożądanym miejscu, we właściwy sposób.

Naprężenie nici jako kolejna odpowiedź na pytanie: dlaczego maszyna do szycia supełkuje?

Ustawienie naprężenia nici jest bardzo ważne, przekłada się na jakość i estetykę ściegu, a także zapobiega supełkowaniu się nitki. Górna i spodnia nić powinny wiązać się we właściwym miejscu, dokładnie na środku zszywanych tkanin. Nić spodnia powinna każdorazowo stawiać delikatny opór. Standardowe ustawienie naprężenia nici to poziom 4. Czasem jednak konieczna jest jego zmiana (z uwagi na bardziej gruby czy cienki materiał).

Sprawdź stan bębenka – jedna z przyczyn dlaczego maszyna do szycia supełkuje

Co jakiś czas należy sprawdzić czystość bębenka. Mogą tam bowiem pozostać resztki nici i tkaniny, kurz i inne zabrudzenia. Taki stan rzeczy powoduje nieprawidłowe naprężenie nici dolnej, a w konsekwencji supełkowanie nici. Przyczyną supełkowania może być także mechaniczne uszkodzenie bębenka. Należy go wówczas wymieni . Wszelkie nierówności bębenka rzutują na nierównomierne rozwijanie się nici i jej pętelkowanie.

Dlaczego maszyna do szycia supełkuje? Źle dobrana igła oraz jej jakość równie ważne

Odpowiedni dobór igły również przekłada się na zniwelowanie efektu występowania pętelek nici. Każdorazowo należy dobrać igłę pod grubość szytego materiału. Na rynku dostępne są igły o różnych rozmiarach i dedykowane do różnych typów tkanin (np.: jeans, skóra, patchwork, jedwab, bawełna itp.) Dbajmy również o równomierne nawinięcie nici na szpulkę, czystość nici (brak drobinek kurzu) oraz ich jakość.

Sprawdź także: