Porady

Górna nitka wplątuje się w bębenek – dodatkowe sugestie co wówczas zrobić?

Zdarza się, że górna nitka wplątuje się w bębenek, co zazwyczaj powoduje całkowitą blokadę maszyny do szycia. Jest to bardzo dotkliwa usterka, bowiem paraliżuje nasz proces szycia. Warto więc, dowiedzieć jakie mogą być możliwe przyczyny, gdy górna nitka wplątuje się w bębenek. Wszystko po to, aby odpowiednio zaradzić i łatwo zdiagnozować przyczynę. A przyczyn może być kilka.

Najważniejszą poradą jest zadbanie o kompleksowe poznanie naszej maszyny do szycia. Często producent maszyny informuje nas w instrukcji o podstawowych, możliwych usterkach i dedykowanych krokach w celu ich rozpoznania i rozwiązania. Jednym z nich z pewnością jest również omawiane wplątywanie się nici w bębenek.

Jaka jest najważniejsza zasada, aby górna nić nie wplątywała się w bębenek

Jest to prosta i podstawowa zasada, ale zawsze warto ją przypomnieć. Podczas procesu nawlekania nici górnej należy bezwzględnie podnieść stopkę dociskową uprzednio przed nawlekaniem nici górnej. W takiej sytuacji talerzyki naprężacza odpowiednio się rozchylają i to umożliwia umiejscowienie nici we właściwym miejscu i uzyskanie efektu odpowiedniego naprężenia. Stopkę dociskową opuszczamy dopiero po nawleczeniu igły.

Główne przyczyny, gdy górna nitka wplątuje się w bębenek

Jeśli nasz proces szycia został przerwany przez wplątywanie się nici w bębenek warto po kolei przeanalizować następujące punkty:

1. Czy szpulka jest dobrze włożona do bębenka?

2. Czy właściwie ustawiliśmy naprężenie nici górnej i dolnej do rodzaju ściegu i obrabianej tkaniny?

3. Czy nitka górna została poprawnie nawleczona?

4. Czy maszyna do szycia i jej strategiczne miejsca są czyste? Warto zwrócić uwagę na brak urwanych nitek, urwanych i zaplątanych resztek tkaniny, drobinek kurzu itp.

Górna nitka wplątuje się w bębenek – dodatkowe sugestie co wówczas zrobi ?

Gdy górna nitka wplątuje się w bębenek spróbuj ponownie nawlec nitkę górną. Nierzadko zdarza się, że pomyłkowo przeoczymy jakiś etap nawleczenia nici. Powinno być one przeprowadzone w dokładnej kolejności, w zgodzie z instrukcją producenta maszyny.

Naprężenie nici to poniekąd efekt nawleczenia nici. Standardowo często wykorzystujemy poziom 4 w naprężeniu nici, ale czasem warto go jednak odpowiednio zmodyfikować, dostosować. Dzięki temu będziemy cieszyć się estetycznym ściegiem i komfortowym szyciem.

Pamiętajmy również każdorazowo o właściwym dopasowywaniu wszelkich akcesoriów i części zamiennych do posiadanego modelu maszyny. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie dobranie igły do obrabianej tkaniny, jej elastyczności, grubości, struktury itp. Kolejna kwestią jest jakość nici. Ponad to wszystkie nici, które są nierówne i mają jakiekolwiek zgrubienia odkładamy jako niedostatecznie dobre. Szpulki również powinny zostać dobrane do zaleceń producenta maszyn. Używamy dokładnie takie jakie wskazuje producent: płaskie z tworzywa sztucznego, soczewkowe, metalowe, o określonej wielkości itp. Inne szpulki niż te dedykowane to bowiem problemy z maszyną (np.: górna nitka wplątuje się w bębenek) albo jeszcze poważniejsze uszkodzenia maszyny do szycia.

Zobacz również: