Porady

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?

Pętelkowanie od spodu podczas szycia na maszynie może przydarzyć się każdemu. Warto poznać możliwe przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Dzięki temu, nawet jeśli jesteśmy na początku krawieckiej przygody, możemy samodzielnie i sprawnie zdiagnozować problem, naprawić go, a także przeciwdziałać jego powstawaniu w przyszłości.

Maszyna do szycia pętelkuje od spodu – sprawdź sposób nawleczenia nici górnej i dolnej

Nieprawidłowo nawleczone nici to najczęściej występująca przyczyna ich pętelkowania od spodu. Często pośpiech i niedokładność powodują, że jakieś miejsce zostało pominięte przy nawlekaniu. Dodatkowo każdorazowo pamiętajmy, iż podczas nawlekania nici górnej bezwzględnie musi być podniesiona stopka dociskowa. Wówczas bowiem talerzyki naprężacza rozchylają się tak, aby nitka znalazła się w odpowiednim miejscu.

Naprężenie nici a problem pętelkowania maszyny do szycia od spodu

Naprężenie nici to kolejna częsta przyczyna. Niepoprawnie wyregulowane naprężenie w stosunku do rodzaju obrabianej tkaniny skutkuje tego typu problemami podczas szycia.

Jak w prosty sposób sprawdzić poprawność naprężenia nici?

Wystarczy zrobić zygzak na skrawku materiału i regulować pokrętło naprężenia dopóty, dopóki ścieg nie okaże się w pełni prawidłowy.

Kolejne przyczyny dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu – rodzaj igły i nici jako winowajcy problemu

Czasem pętelkowanie nici następuje wskutek niewłaściwego dopasowania typu igły oraz nici do grubości materiału. Inna jest bowiem rekomendowana dla potrzeb cienkiego materiału, inna zaś dla np.: jeansu.

Uszkodzenia mechaniczne maszyny a pętelkowanie nici od spodu

Nierzadko przyczyną problemów może okazać się bębenek. Gdy nić w bębenku nierównomiernie się rozwija to pętli się, blokuje maszynę i zrywa się. Należy wówczas wymienić bębenek.

Dbaj o czystość maszyny, która skutkuje brakiem problemów z pętelkowaniem nici

O maszynę do szycia i jej czystość należy szczególnie dba , zwłaszcza w zakresie resztek nici pomiędzy blaszkami bębenka. Jest to częsty powód, dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu.

Zobacz również: