Porady

Dlaczego łamie mi się igła w maszynie?

Dlaczego łamie mi się igła w maszynie? Co może być najczęstszą tego przyczyną?

Igła w maszynie do szycia nie łamie się bez powodu. Najważniejszym krokiem w naszej przygodzie z maszyną do szycia jest poznanie jej możliwych awarii i usterek oraz przesłanek ich zaistnienia. Jeśli dobrze zdiagnozujemy bolączkę naszej maszyny do szycia, wówczas często unikniemy wizyty w serwisie, . Łamanie się igły w maszynie do szycia – podczas jej pracy – to jeden z częściej występujących problemów.

Poniżej przedstawiamy przykładową listę przyczyn łamania się igły w maszynie. Oto one:

1. Za mocne naprężenie nitki górnej. Pamiętajmy o tym, że kategoria naprężenia nici jest bardzo ważna dla prawidłowego i estetycznego szycia. Naprężenie powinno być dostosowane do obrabianego rodzaju materiału. Zbyt duże naprężenie nici górnej poznamy, gdy na wierzchniej stronie szytego materiału pokazuje nam się nić od szpulki. Zmniejszamy naprężenie nici poprzez przekręcenie dedykowanego pokrętła na niższą wartość.

2. Nieprawidłowo włożona szpuleczka na dole, w bębenku;

3. Źle przymocowana stopka;

4. Nieprawidłowo włożona igła w igielnicy – warto posiłkować się instrukcją producenta maszyny;

5. Błędnie dobrana stopka docisku do rodzaju ściegu i typu tkaniny;

6. Zniszczona igła, która wymaga bezwzględnej wymiany. Należy zaobserwować, czy igła nie uderza przypadkiem w stopkę lub płytkę ściegową. Jest to oznaka niezwłocznej konieczności jej wymiany na nową.

Dlaczego łamie mi się igła w maszynie? Czyli co warto wiedzieć przy doborze odpowiedniej igły?

Po pierwsze należy sprawdzić z jakim typem igieł współpracuje nasza maszyna. Obecnie najczęściej są to igły z kolbą płaską (spłaszczoną z jednej strony). W starszych modelach maszyn do szycia możemy napotkać jeszcze igły z kolbą okrągłą.

Dobór właściwej igły to zapobieżenie jej łamaniu, a także minimalizacja uszkodzeń tkaniny podczas szycia i większa estetyka szycia. Unikniemy zaciągania, dziurek, nieestetycznych szwów itp. Właściwa igła w maszynie do szycia to także mniejsza głośność pracy maszyny, wyższy komfort pracy dla silnika maszyny, który przy dobrze dobranej igle jest odciążany w swej pracy.

Podział igieł do maszyny do szycia – jakie kryteria wyróżniamy?

Igły najczęściej dedykowane są do konkretnych tkanin. Jeśli tak ją dobierzemy to minimalizujemy tym samym ryzyko jej łamania. Wyróżniamy m.in.:

– igły do dzianin z zaokrąglonym czubkiem;

– igły do pikowania i patchworku – bardziej smukłe i spłaszczone;

– igły do haftu z większym oczkiem;

– igły do jeansu – grubsze i wytrzymalsze i inne.

Igły do maszyn posiadają też oznaczenia dotyczące ich grubości. Jest to również ważny czynnik, dzięki któremu unikniemy łamania igły. Najbardziej uniwersalny rozmiar igły to 90 – przeznaczony dla średniej grubości tkanin. Wyróżniamy także:

– rozmiary 60/70 – najcieńsze i najbardziej delikatne tkaniny, gęsto tkany jedwab, batyst, krepa

– rozmiar 80 – cienka bawełna, lekkie materiały wełniane, satyna

– rozmiar 90 – bawełna średniej grubości, cienki dżins, strech

– rozmiar 100 – dżins, drelich, gruba wełna, Kodura

– rozmiar 110 i więcej – bardzo grube materiały, płaszcze, skóra.

Zobacz również: