Porady

Dlaczego maszyna do szycia wolno szyje?

Dlaczego maszyna do szycia wolno szyje? Co jest najczęstszą przyczyną?

Zdarzyć może się podczas naszej pracy z maszyną do szycia, że pracuje ona bardzo opornie, nie ma pełnej mocy działania i szyje wolno.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy szyty materiał nie został wciągnięty w ząbki transportera, albo czy splątane nitki nie powodują blokady maszyny. Resztki zerwanych nitek mogą też utknąć w samym bębenku, zaplątać się w szarpaku. Warto zweryfikować stan tych mechanizmów i usunąć wszelkie tego typu przeszkody.

Pamiętajmy również o tym, aby czyszczenie maszyny do szycia przeprowadzać regularnie.

Maszyna może również wolno szyć wskutek źle dobranej nici, kiepskiej jakości, co może powodować jej złe rozwijanie się. Nieprawidłowo dobrana igła czy źle założona stopka również mogą wpływać na blokowanie maszyny w prawidłowym szyciu.

Warto również przyjrzeć się sposobie założenia nici górnej i dolnej, czy na pewno są poprowadzone właściwie, jak ustawione jest naprężenie nici górnej.

Regulator prędkości szycia w maszynie

Coraz więcej, bardziej nowoczesne i zaawansowane maszyny do szycia mają możliwość regulacji prędkości szycia. Najczęściej jest to odpowiedni suwak prędkości umiejscowiony w przedniej części ich korpusu. Pozwala on ograniczyć maksymalną prędkość maszyny albo ją zwiększy
.

Pamiętajmy o tym, że za prędkość maszyny do szycia odpowiada regulator (pedał nożny). Przy jego lekkim naciśnięciu silnik maszyny pracuje wolniej, a w miarę nacisku zwiększa się płynnie prędkość szycia. Jeśli jednak mamy ustawioną maksymalną prędkość szycia na maszynie i wysokie obroty regulatora, a maszyna wciąż szyje wolno to prawdopodobnie niesprawny jest sam regulator. W niektórych wypadkach, gdy maszyna wciąż chodzi wolno, pomimo gruntownej weryfikacji stanu jej głównych mechanizmów – o czym pisaliśmy powyżej – należy skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Zobacz również inne wpisy blogowe oraz produkty: