Porady

Jak wyczyścić bębenek w maszynie do szycia?

Bębenek to istotny element maszyny do szycia, jest to uchwyt szpulki, z której wychodzi nić dolna. Podczas prac krawieckich zdarza się, że w bębenku zostają zanieczyszczenia, jak chociażby resztki nici, ale także kurz i inne pyły. Warunkiem bezawaryjnego działania mechanizmów maszyny jest dbałość o jej czystość oraz cykliczna konserwacja i oliwienie. Również bębenek należy regularnie czyścić.

Od czego zaczynamy czyszczenie bębenka w maszynie do szycia?

Najpierw musimy wiedzieć, gdzie jest zlokalizowany. Jeśli jesteś początkującym to zawsze warto sprawdzić budowę maszyny i jej obsługę w instrukcji producenta. Są tam zawarte szczegółowe schematy i informacje. Większość maszyn do szycia posiada chwytacz pracujący w płaszczyźnie pionowej, wówczas należy ściągnąć pojemnik na akcesoria, otworzyć klapę mieszczącą się pod nim i w ten sposób dostać się do bębenka. W przypadku chwytacza pracującego w płaszczyźnie poziomej, nierzadko wystarczy otworzyć klapkę, zasuwę znajdującą się w obrębie płytki ściegowej. Nierzadko jest ona transparentna i widoczny jest pod nią bębenek ze szpulką.

Bębenek należy wyjąć w celu wyczyszczenia, jeśli jest taka potrzeba należy odkręcić odpowiednie śrubki.

Czym czyścimy bębenek w maszynie do szycia?

Bębenek czyścimy z pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub suchej, miękkiej szmatki np.: z mikrofibry. Zwracamy przy tym uwagę na oczyszczenie krawędzi bębenka od spodu. Warto też z pyłu, nitek i kurzu oczyścić ząbki transportera oraz chwytacz. Są to kluczowe elementy maszyny do szycia.

Przeczytaj również inne porady oraz zobacz produkty: