Porady

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

Jak ustawić chwytasz w maszynie do szycia? – to pytanie z pewnością pojawi się w trakcie twojej przygody i pracy z maszyną do szycia. Aby Twoje szycie było efektywne warto zapoznać się z konstrukcją maszyny do szycia i podstawowymi informacjami dotyczącymi jej procesów jej funkcjonowania. Jednym z takich elementów jest chwytacz w maszynie do szycia.

Zespół chwytacza to stosunkowo skomplikowany ruchomy element mechaniczny w każdej maszynie (regulator skoku pętelkowego). Jego ciągła i bardzo precyzyjna praca w trakcie szycia pozwala na idealne i estetyczne „wiązanie”, czyli tworzenie ściegu. Prawidłowa praca chwytacza wpływa więc bezpośrednio na jakość ściegu.

Jakie jest nadrzędne zadanie chwytacza?

Główną rolą chwytacza w maszynie do szycia jest „łapanie” pętelki nici górnej powstałej dzięki ruchowi igły w kierunku góra/dół i połączenia ją z dolną nicią, która z kolei pobierana jest z bębenka. W ten sposób powstaje ścieg.

Jakie są rodzaje chwytacza?

Mechanizm chwytacza w maszynie do szycia może występować np. jako:

– chwytacz wahadłowy, gdzie szpulka wkładana jest pionowo. Jest to metalowy zespół chwytacza, tradycyjny. Najczęściej występuje w mechanicznych maszynach do szycia, w maszynach domowych, ale także i w profesjonalnych dedykowanych do ciężkich zadań, gdzie liczy się przede wszystkim precyzja ściegu (np.: równy ścieg prosty);

– chwytacz rotacyjny, gdzie szpulka wkładana jest poziomo od góry. Jest to zespół, który częściej wykonany jest z tworzywa sztucznego, nie tylko z metalu. Najczęściej znajduje zastosowanie w maszynach do szycia nastawionych na ściegi ozdobne oraz w elektronicznych domowych maszynach do szycia.

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

Ustawienie chwytacza w maszynie do szycia nie jest sprawą prostą i na początek rzeczywiście może sprawić trudność. Wymaga to precyzji i wprawy. Żeby ustawić chwytacz w maszynie należy wpierw poluzować śrubkę na wale napędzającym chwytacz i następnie ustawić go manualnie według igielnicy oraz na koniec dokręcić śrubkę.

Jakie jest idealne ustawienie chwytacza w maszynie?

Chwytacz ma przejść obok igły, gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. W takim przypadku zrobi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania przez chwytacz. Optymalna odległość chwytacza od igły to około 1 mm. Należy więc ustawić tak igłę, aby oczko igły było 1 mm poniżej zęba chwytaka. Jeśli nam się to uda to następnie należy ruszyć chwytakiem tak, aby ząb wystawał za igłę (obróć chwytak zgodnie z kierunkiem zegara) na około 1mm. Teraz chwytacz w maszynie powinien być prawidłowo i optymalnie ustawiony.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *