Porady

Jak ustawić naprężenie nici w maszynie?

Jak ustawić naprężenie nici w maszynie? Jak duże znaczenie ma jego właściwy poziom dla efektu naszej pracy?

Bardzo ważnym elementem procesu szycia na maszynie jest naprężenie nici. Jest to parametr, który wpływa na moc i wytrzymałość oraz estetykę szwu. Tak więc prawidłowe naprężenie nici ma zasadniczy wpływ na efekt uzyskany po szyciu i nasze zadowolenie z pracy. Dla przykładu idealny ścieg stębnowy to nici związane dokładnie po środku zszywanych warstw materiału. Bezpośredni wpływ na to ma omawiane naprężenie nici. Standardowe naprężenie nici w maszynie z chwytaczem wahadłowym to pokrętło regulacji naprężenia ustawione na poziomie „4”. Naprężenie nici należy dopasować do rodzaju (grubości) obrabianej tkaniny – inne dla jeansu i skóry, a inne dla jedwabiu czy wiskozy.

Czym jest regulator naprężenia nici górnej? Gdzie się znajduje?

Regulator naprężenia górnej nici jest obrotowym mechanizmem cylindrycznym, który może być umieszczony zarówno na górnej części ciała, jak i na boku. Dokładne informacje o lokalizacji tego mechanizmu można znaleźć w instrukcji obsługi maszyny do szycia producenta.

Skutki niewłaściwego naprężenia nici? Jak rozpozna , że konieczna jest jego regulacja?

Należy pamięta , że zbyt duże naprężenie nici górnej to ukazanie się na wierzchniej stronie tkaniny nici do szpulki. Wówczas obowiązkowo należy zmniejszyć naprężenie przekręcając pokrętło regulacji na niższą wartość.

Z kolei zbyt małe naprężenie nici górnej to ukazanie się na spodniej stronie materiału nici od igły. W tej sytuacji należy zwiększyć naprężenie nici górnej poprzez przekręcenie pokrętła regulacji na wyższą wartość.

Jak ustawić naprężenie nici na maszynie? Czyli najczęstsze przyczyny niewłaściwego naprężenia

Poza prawidłowym ustawieniem pokrętła regulacji naprężenia nici, należy zweryfikować także:

– nieprawidłowe nawleczenie nici – nitka obowiązkowo musi wchodzić pomiędzy talerzyki naprężacza, być nawleczona zgodnie z instrukcją, bez pominięcia jakichkolwiek punktów;

– drobinki zanieczyszczeń, kurzu i resztek nici zalegające w maszynie – należy regularnie czyść maszynę do szycia, najlepiej używając miękkiego pędzelka. Dodatkowo raz w miesiącu warto nałożyć małą kroplę oleju wazelinowego na wszystkie łączenia w mechanizmie chwytaczy.

Zobacz również: