Porady

Nie działa transporter w maszynie do szycia

Nie działa transporter w maszynie do szycia, czyli materiał się nie przesuwa pod stopką

Jeśli próbujesz zszyć materiał, ale on nie przesuwa się i tym samym maszyna do szycia szyje w miejscu to znak, że coś nieprawidłowego dzieje się z transportem maszyny. W niektórych przypadkach jesteś w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, ale czasem potrzebna będzie pomoc mechanika, w zakresie regulacji mechanizmu transportu.

Czym jest mechanizm transportu w maszynie do szycia?

Mechanizm transportu to metalowa listewka zębata, która połączona jest z wałkiem napędu pionowego i poziomego, z użyciem układów dźwigni. Ząbki mechanizmu transportu ukazują się w otworach płytki ściegowej pod stopką. Ich głównym zadaniem jest przesuwanie tkaniny pod stopką dociskową dokładnie o odległość równą skokowi ściegu. Często potocznie mówi się, że jest to proces „podawania materiału”.

Z zasady ząbki transportu powinny swobodnie wysuwać się w otworach płytki ściegowej (nigdzie nie zahaczy ) na wysokość około 1mm nad płytkę ściegową. Wówczas jest to prawidłowy stan.

Nie działa transporter w maszynie do szycia – jakie mogą być tego najczęstsze przyczyny?

Nie działający przesuw materiału pod stopką, może w pierwszej kolejności wymagać weryfikacji:

1. Czy stopka jest opuszczona prawidłowo?

2. Czy nie został przypadkiem wyłączony transport materiału?

3. Czy dobrana jest właściwa wartość w mechanizmie regulacji docisku stopki względem rodzaju obrabianej tkaniny? Im wyższa wartość docisku to silniejszy jest omawiany docisk stopki. Czasem zbyt gruby materiał lub kilka jego warstw może spowodować, że stopka jest ustawiona pod zbyt dużym skosem i materiał nie chce ruszy .

4. Czy długość ściegu nie jest ustawiona w pozycji „0”? Należy ustawić poprawny parametr długości ściegu i sprawdzi , czy poprzez szycie w miejscu nie doszło do splątania nici pod płytką ściegową.

Inne częste przyczyny niedziałającego transportera w maszynie do szycia?

Brak działania transportera w maszynie do szycia to nierzadko także potrzeba przeczyszczenia maszyny. Pod płytką ściegową mógł zgromadzić się brud, kurz i resztki nici, materiału. To może uniemożliwić prawidłową pracę transportu.

Czasem przyczyną jest także niewłaściwe działanie mechaniczne ząbków (np.: opuściły się za bardzo i nie wystają wystarczająco nad płytkę ściegową) – wówczas do regulacji potrzeba wsparcia i diagnostyki profesjonalnego mechanika.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *