- STEBNÓWKI 1-IGŁOWE
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-igłowym)
- Stebnówki z podwójnym transportem (ząbkowo-stopkowym)
- Stebnówki z potrójnym transportem (ząbkowy, stopkowy, igłowy)
- Stebnówki do materiałów lekkich i średnich
- Stebnówki do materiałów średnich i ciężkich
- Stebnówki z automatycznym pozycjonowaniem igły
- Stebnówki z automatycznym obcinaniem nici
- Stebnówki z automatycznym ryglowaniem
- Stebnówki JACK
- Stebnówki SIRUBA
- Stebnówki JUKI
- Stebnówki BROTHER
- Stebnówki KRAFFT
- STEBNÓWKI 2-IGŁOWE (DWUIGŁÓWKI)
- OVERLOCKI
- Overlocki 5-nitkowe
- Overlocki 4-nitkowe
- Overlocki 3-nitkowe
- Overlocki do lekkiego szycia
- Overlocki do ciężkiego szycia
- Overlocki z podwójnym transportem
- Overlocki z automatyką
- Overlocki cylindryczne
- Overlocki z automatyką elektroniczną
- Overlocki z automatyką pneumatyczną
- Overlocki JACK
- Overlocki SIRUBA
- Overlocki JUKI
- Overlocki PEGASUS
- RYGLÓWKI
- ZIG-ZAK
- GUZIKARKI
- DZIURKARKI
- MASZYNY DRABINKOWE (RENDERKI)
- MASZYNY ŁAŃCUSZKOWE
- RAMIENIÓWKI
- PODSZYWARKI
- AUTOLAPY
- AUTOMATY SZWALNICZE
- MASZYNY SPECJALISTYCZNE
- MASZYNY DO CIĘŻKIEGO SZYCIA
- MASZYNY DO ŚCIEGÓW OZDOBNYCH
- MASZYNY BEZSZWOWE
Jak szyć dzianinę na zwykłej maszynie?
Jak szyć dzianinę na zwykłej maszynie? Na początek – prawidłowa igła
Szycie dzianin, które co do zasady są rozciągliwe i elastyczne, wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, zwłaszcza jeśli użyjemy do tego wieloczynnościowej maszyny domowej.
Pierwszym aspektem jest dobór odpowiedniej igły. Na rynku – poza igłami uniwersalnymi – dostępne są też dedykowane do konkretnych rodzajów tkanin. Znajdziemy wśród nich igły przeznaczone do szycia dzianin, które różnią się zakończeniem. Celem takich igieł jest nie przepuszczanie ściegu przy szyciu dzianin i nieuszkadzanie ich delikatnej struktury. Igły do szycia dzianin mają zaokrągloną końcówkę, zakończone są małą kulką, która łatwiej przechodzi pomiędzy włóknami dzianiny, nie rozcinając ich struktury. Dodatkowo przy samej igle tworzy się większe oczko i dzięki temu chwytacz maszyny łatwiej łapie nitkę i wiąże obie nici razem w ścieg. Znaczenie ma także grubość samej igły. Do cienkich dzianin jak jersey dobierz igły z wartością 75, a dla grubych dzianin, np.: popularna dresówka dobierzmy wartość 90.
Przy szyciu dzianin na zwykłej maszynie przydadzą się także igły podwójne, które sprawdzą się zwłaszcza przy podwijaniu dzianin, np.: wykańczaniu dołów bluzek, T-shirtów, sukienek, przy podwijaniu rękawów.
Funkcja regulacji docisku stopki – bardzo pomocna przy szyciu dzianin
Jeśli chcemy szyć zwłaszcza dzianiny, wykorzystywane szeroko przy szyciu ubrań, to warto zainwestować w maszynę z funkcją regulacji docisku stopki. Pokrętło to znajduje się na korpusie maszyny i umożliwia regulację docisku. Pozwala to na bardziej optymalny transport materiału i zapobieganie rozciąganiu się tkaniny. Estetyka efektu końcowego jest zdecydowanie lepsza. Jeśli jednak nie mamy tej funkcji w naszej maszynie do szycia, to polecamy zabezpieczyć dzianinę poprzez podłożenie pod nią pergaminu lub podklejenie jej od spodu cienkim paskiem flizeliny. Zapobiega to rozciąganiu materiału.
Nie bez znaczenia jest również sama stopka. Postawmy na stopki dedykowane do tkanin elastycznych, czy konkretnych ich rodzajów. Użycie takich stopek pomaga w transporcie materiału, redukuje efekt jej rozciągania, eliminuje przepuszczanie ściegu i zapobiega rolowaniu się tkaniny na krawędziach.
Do szycia dzianin warto mieć następujące stopki:
• stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin,
• stopka do ściegu owerlokowego,
• stopka z górnym transportem,
• stopka do ściegu prostego.
Co jeszcze jest ważne przy szyciu dzianiny na zwyklej maszynie do szycia?
Można postawić także na specjalne nici elastyczne dostępne na rynku, choć zwykłe poliestrowe również powinny sobie poradzić.
Ważny jest wybór odpowiedniego ściegu na maszynie. Polecamy te z grupy ściegów elastycznych i overlokowych.
Nie bez znaczenia pozostają ustawienia parametrów szycia, zwłaszcza: długość i szerokość ściegu oraz naprężenie nici górnej. Warto w tym aspekcie eksperymentować i testować, zanim zdecydujemy się na konkretne ustawienie. W przypadku maszyn komputerowych nierzadko ta kwestia jest automatycznie dobierana przez maszynę jako wartości optymalne, pozwalające unikać błędów.
Pamiętaj również o samym krojeniu dzianiny. Kroimy je tak, by bardziej rozciągliwy kierunek znajdował się na szerokości ubrania. Wszystko dlatego, żeby ubranie bardziej rozciągało się po obwodach, a nie traciło fason i wydłużało się. Sprawdź więc czy tkanina rozciąga się po szerokości czy długości, zanim zaczniesz ją szyć.
Zobacz również inne wpisy oraz produkty: