Porady

Jak ustawić overlock na mereżkę?

Jak ustawić overlock na mereżkę? Na początek: czym jest mereżka?

Mereżką nazywamy ścieg 3-nitkowy rolujący, który sprawia, że wiązanie nitek następuje na spodniej stronie materiału na podwiniętej (zrolowanej) krawędzi tkaniny. Jest to ścieg bardzo gęsty.

Kiedy najczęściej wykorzystujemy mereżkę?

Ścieg ten jest niezwykle efektowny, jeśli chodzi o delikatne tkaniny. Najczęściej wykorzystuje się go do wykończenia dolnych krawędzi lekkich i zwiewnych sukienek, spódnic, bluzek. Efektownie wygląda również jako zakończenie delikatnych firanek, chust, apaszek. Można zastosować także do wykończenia bielizny.

Obecnie, nowoczesne overlocki charakteryzują się posiadaniem tego typu ściegu. Dzisiaj jest to standard. Powstaje on zawsze przy użyciu lewej lub prawej igły.

Jak więc prawidłowo ustawić overlock po mereżkę? Podpowiadamy kilka najważniejszych kwestii

Pierwszą najważniejszą sprawą jest odkręcenie igły w owerloku. Mereżka powstaje bowiem przy użyciu jednej z nich. Rekomendujemy odkręcenie lewej igły i pracę z mereżką przy założonej prawej igle. Efekt końcowy będzie wówczas najbardziej estetyczny i zadawalający. Należy pamiętać jednocześnie o dokręceniu śrubki po wyciągnięciu jednej z igieł.

Następnym krokiem jest opuszczenie noża w overlocku. W tym celu otwieramy pokrywę boczną i przednią overlocka, aby łatwiej dostać się do mechanizmu noża. Najczęściej należy wcisnąć pokrętło noża, aby go opuścić. Nie będzie nam potrzebny.

Kolejne pokrętło – za pokrętłem noża – znajdujące się pod boczną pokrywą – jest to pokrętło chwytacza dolnego, które ustawiamy na pozycję „R”.

Teraz pozostaje nam ustawienie pokręteł zewnętrznych na overlocku: jedno z nich nie bierze udziału w szyciu mereżką (bo dotyczy wyłączonej igły), drugie pokrętło ustawiamy na gęstość na poziomie 4, chwytacz dolny ustawiamy zaś na pozycji „R”.

Dyferencjał najlepiej ustawić na poziomie 0,5 – tak aby ściągał nam się materiał. Warto popróbować właściwe ustawienie na własnym overlocku. Teraz możemy już działać z szyciem mereżką.

Przeczytaj także inne artykuły: